معرفی استروییدهای خوراکی (۲)

سایتومل هورمون تیروییدی است که برای درمان کم کاری تیروئید طراحی و گسترش یافته است.
کم کاری تیروئید به واسطه‌ عدم تولید مقدار کافی‌ از هورمون تیرویید رخ میدهد.به طور رایج دلیل این اتفاق کمبود ید می‌باشد و همچنین عملکرد سؤ غده هیپوفیز نیز از دیگر دلایل آن می‌باشد.
با استفاده از سایتومل ما میتوانیم مقدار هورمون تیروئید درون بدن مخصوصا هورمونی به نام تریودوتایرونین (Triiodothyronine ) را افزایش دهیم.هورمون (Triiodothyronine ) مسئول بسیاری از عملکرد‌ها به ویژه فعالیت‌های متابولیک بدن است.
سایتومل ۱۰۱
(T3 ) مسئول میزان سوخت و ساز انرژی است که هم به صورت دریافت مواد مغذی و هم به صورت انرژی ذخیره شده در بدن می‌باشد.با آشنا شدن بدن با سایتومل،میزان هورمون (T3 ) به طور مصنوعی افزایش یافته و این میزان سوخت و ساز را بیشتر می‌کند.به بیان ساده سایتومل یا (T3 ) باعث رساندن انرژی خام به بدن میشوند.چون سطوح بالاتر سوخت و ساز در بدن نیازمند افزایش انرژی مصرفی می‌باشد.
افزایش مقدار انرژی باعث افزایش میزان فعالیت متابولیک بدن میشود.با افزایش میزان هورمون (T3 ) ذخایر چربی‌ در بدن نیز شروع به سوخت و ساز سریعتر میکنند.نکته مهم قابل اشاره این است که وقتی‌ سطح انرژی به وسیله (T3 ) افزایش می‌یابد باید این انرژی مطابق هدف تعیین شده مصرف گردد وگرنه این انرژی خود به هر صورتی‌ مصرف خواهد شد.به بیان ساده هم بافتهای ماهیچه ای‌ و هم بافتهای چربی‌ میتواند به عنوان منبع صرف این انرژی باشد.سایت ادکوان . وقتی‌ که تمرکز اصلی‌ ما روی چربی‌‌ها می‌باشد،هنگامی که به میزان کافی‌ سایتومل مصرف نگردد سایتومل برای تامین انرژی خود از بافت‌های ماهیچه ای‌ استفاده خواهد کرد و در این عمل تبعیضی نیز قائل نمی‌شود.

مزایای سایتومل
اکنون با شناختن سایتومل و هورمون (T3 ) میتوانیم به مزایای آن اشاره کنیم.با مصرف سایتومل میزان (T3 ) درون بدن افزایش می‌یابد، با افزایش مقدار (T3 ) میزان فعالیت متابولیک درون بدن افزایش می‌یابد، و با افزایش میزان سوخت و ساز در بدن سرعت چربی‌ سوزی نیز بیشتر خواهد شد.این یک تعریف بسیار ساده از مزایای سایتومل بود.
عوارض جانبی سایتومل
با تمام مقاصد درمانی که سایتومل دارد، به هر حال بسیاری از عوارض جانبی که به آن ارتباط داده میشود حقیقت ندارد ولی‌ بعضی‌ از آنها درست می‌باشد.آشکارترین عوارض جانبی آن که بسیار نیز پر سر و صدا می‌باشد از دست دادن بافت عضلانی می‌باشد.بسیاری از ورزشکاران که به دنبال بهبود عملکرد خود هستند از سایتومل به همراه یک رژیم کم کالری برای چربی‌ سوزی استفاده میکنند.به دلیل استفاده کم از کالری‌ها اگر میزان مناسب آن مصرف نشود باعث از دست دادن بافت عضلانی میشود.به این دلیل این ورزشکاران هرگز نباید از سایتومل بدون استروئید‌های آنابولیک استفاده کنند.
نادیده گرفتن این موضوع باعث از دست رفتن حجم بسیار زیادی از ماهیچه‌ها خواهد شد.اما جدایی از این موضوع که ممکن اتفاق بیفتد بعضی‌ عوارض جانبی دیگر نیز بر اساس مشخصات فردی و دوز مصرفی ممکن است رخ دهد که این اتفاق به ندرت رخ میدهد.عوارض جانبی رایجی که ممکن است رخ دهد عبارتست است سردرد، بیخوابی و عرق بیش از اندازه.بعضی‌ از موارد استفاده از سایتومل در زنان نیز ممکن است باعث اختلال در چرخه قاعدگی آنان شود.گرچه این اتفاق انتظار میرود زمانی‌ رخ بدهد که میزان چربی‌ بدن به شدت کم شود.
منبع : http://www.steroidabuse.com

به کانال تلگرام ما بپیوندید:@DANA_VARZESH_ARIAN

این نوشته در دوره های مربیگری و کارگاه های دانش افزایی, عمومی, کلینیک ورزش درمانی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.