کوچ علم از دانشگاه

چرا کانادا، فرانسه، استرالیا، انگلستان، ژاپن و … همانند ایران آمار تولید علم خود را منتشر نمی کنند؟ محال است آمار تعداد مقالات منتشر شده ژاپن را بیابید. چرا؟ چرا فقط کشورهایی مانند پاکستان، برزیل و هند عطش آمار مقالات دارند؟

جالب است بدانیم که ما تنها کشوری هستیم که رشته علم سنجی در آن دایر است؛ چراکه فقط ما سرگرم علم سنجی خودمان هستیم. ما بالاترین انتشار مقالات در این حوزه را در اختیار داریم.

هدف علم سنجی که از حوزه کتابداری آمده است، در واقع مجله سنجی است نه حقیقت علم. علم سنجی قدرت تحلیل محتوای علم را ندارد. مبدع این اصطلاح اصلاً چنین منظوری نداشته است. علم سنجی صرفاً بیانگر شاخص های کمّی است نه کیفی.

در سنت های اصیل علمی، تولید مقاله هیچگاه نشان دهنده تولید علم نبوده است. راجرز کتابی نوشته به نام اشاعه نوآوری. تا به حال ۲۵۰۰ مقاله در خصوص این کتاب منتشر شده است. این مقالات تولید علم نیست، یک مناقشه علمی است. این نبردهای علمی زمینه ساز تولید علم است نه الزاما خود علم.

اگر آیین نامه ارتقا تا ده سال دیگر همین باشد، ما علاوه بر سرآمدی در تولید مقاله، بیشترین “استاد تمام” دنیا را نیز خواهیم داشت!

کشوری مثل انگلستان بیش از سی سال است که از سنت publish or perish گذشته است.

حدود ۴۰۰ جایزه علمی در دنیا وجود دارد که هیچ یک از شاخص های ISI استفاده نمی کنند.

در سنت پژوهشی انگلستان اصلاً به شاخص های ISI، ضریب تأثیر و مانند آن توجهی نمی شود. آنها مجدد به ارزیابی مقالات به شیوه خودشان مبادرت می کنند و به پرداخت پژوهانه و مانند آن اقدام می کنند.

نظام رتبه بندی دانشگاه های ایران بر اساس نظامی است که خارج از ایران برنامه ریزی می شود و ما بین المللی کار کردن را با اعمال این شاخص ها اشتباه گرفته ایم، در حالی که خود آمریکا که واضع ISI است، به طور ناچیز از این نظام استفاده می کند.

ایران از بیانیه سان فرانسیسکو که هشداری به همه بود درس نگرفت. در این بیانیه بیش از چند هزار دانشمند و پژوهشگر و حدود ۸۰۰ مجله علمی معتبر دنیا اعلام کردند که مبنا را در ارزیابی ها بر اساس مجلات قرار ندهید.

از یکی از اساتیدی که ۴۰۰ مقاله بین المللی داشتند سوال کردم فقط یکی از مشکلاتی را که در کشور حل کرده اید، نام ببرید؟ پاسخ سکوت بود.

از مدیران کشور ۹۷% از مقالات ISI استفاده نمی کنند، ۹۳% نیز مجلات داخلی را نه می شناسند و نه از آنها استفاده می کنند؟! برای چه کسی می نویسیم؟

وقتی شاخص ارزیابی اچ اندیکس شد، پژوهشگر با چه انگیزه ای روی پروژه ملی کار کند!؟

دلیل عمده این اتفاق این است که وزارت علوم ارزیابی ها را به سیاست گره زده است و افراد تنها به فکر ارتقای خویش هستند نه کشور.

منتشرشده در عمومی | دیدگاه‌تان را بنویسید:

المپیک: داستان زشت سیاست‌بازی و دروغ

پس از ماجرای گوشی های سامسونگ، خواندن این یادداشت از دیوید رانسیمن خالی از لطف نیست:

ورزش هرگز مسئلۀ اصلی المپیک نبوده است. چنان‌که دیوید گلدبلت در روایت جذاب و افشاگرانۀ خود از تاریخ المپیک نشان داده است، «مسابقات» از همان ابتدا راهی برای برجسته‌سازی بینشی خاص درقبال جهان بوده‌اند. این بینش معمولاً بر پایۀ سیاست‌بازی‌های کثیف و علم‌ورزی‌های مخدوش بوده است. هر وقت هم سیاست‌بازی روی صندلی عقب نشست، تجارت، نه رقابت قهرمانی، فرمان را به دست گرفت. اولین دوره‌های مسابقات به نمایشگاه‌های تجاری وصل بودند: پاریس ۱۹۰۰، سنت‌لوئیس ۱۹۰۴ و لندن ۱۹۰۸ که تبلیغ فوق‌العاده‌ای برای فرهنگ و تمدن غرب هم بود. در المپیک سنت‌لوئیس، «دانشکدۀ انسان‌شناسی» مسابقه‌های ویژه‌ای میان «مردمان متمدن و بومی» برگزار کرد تا مهارت ورزشی‌شان را بسنجد. گزارش رسمی آن برنامه می‌گفت: «نمایندگان قبایل وحشی و غیرمتمدن نشان دادند که ورزشکاران فرومایه‌تری‌ هستند که درباره‌شان بسیار اغراق شده است.» هیتلر که المپیک ۱۹۳۶ برلین را به مانور گستردۀ پروپاگاندا برای نظریه‌های نژادی‌اش تبدیل کرد، خلاف موج حرکت نکرده بود؛ او فقط بازی را یک مرحله جلوتر بُرد.

آیندۀ مسابقات المپیک تیره‌وتار است. «کمیتۀ بین‌المللی المپیکْ» سازمانی مخفی‌کار و غیرپاسخگوست و برنامه‌هایش گویا جشنواره‌هایی خوش‌آب‌ورنگ از نمایش قدرت بنگاه‌ها و قوّت مصنوعی انسان‌هاست. گلدبلت نگران است که مبادا المپیک ۲۰۲۰ توکیو به «نمایشگاه ابزارآلات» تبدیل شود: «ماشین‌های بی‌راننده‌ای که ورزشکاران را بین دهکدۀ المپیک و استادیوم جابه‌جا می‌کنند؛ اندام‌های برقی و جامه‌های روباتیک که نرمش و ورزش را هرچه‌بیشتر در دسترس جامعۀ سال‌خورده قرار می‌دهند؛ نسل بعدی دوربین‌ها و نمایشگرهای دقیق‌تر، موبایل‌های سریع‌تر و موج بعدی ماشین‌های مترجم هوشمند برای تماشاچیان.»

بهتر نیست به‌جای این‌کارها، یکباره آخر قصه را بخوانیم و بگذاریم روبات‌ها در رقابت‌های ورزشی شرکت کنند؟ این یعنی نبوغ بشری، در عرصۀ رقابت انسان و ماشین، به‌پیوست نمایشگاهی بزرگ و تجاری. حداقل این کار با روح چشم‌انداز کوبرتن بهتر همخوانی دارد. تماشای آن هم مفرّح‌تر است.

منتشرشده در عمومی | دیدگاه‌تان را بنویسید:

ایدئولوژی فوتبال

یش از سی‌سال پیش بود، یکی از کتاب‌های استاد پیشکسوت و ممتاز اقتصاد، دکتر باقر قدیری اصل (که امسال نود ساله شد و هر کجا هست خدایا به سلامت دارش) را برای اولین بار گشوده بودم (به نظرم کتاب «پول» بود)، نخستین جمله آن کتاب چنین بود: «انسان اشرف مخلوقات خداوند است و پول اشرف مخلوقات انسان». برایم جمله‌ای عجیب، و با حال‌وهوای آن روزهای ایران تا حدودی ضد ارزش، بود. خیلی زمان بُرد تا معنای عمیق این جمله را فهمیدم. دو دهه بعد، نوشتن مقاله‌ای را شروع کردم به نام «ایدئولوژی فوتبال» که البته همچنان ناتمام مانده است. در آنجا ضمن برشمردن ویژگی‌های هر پدیده‌ای که بخواهیم به عنوان «اشرف مخلوقات‌ انسان» مطرح کنیم، پول و چند پدیده دیگر، از جمله «فوتبال» را جزء اشرف مخلوقات انسان برشمرده‌ام. با وجودی که «هیچگاه» فوتبال بازی نکرده‌ام و فوتبال نمی‌بینم، اما معتقدم فوتبال پدیده‌ خارق‌آلعاده‌‌ای است که ظرفیت‌های مهم آن برای تحول اجتماعی، به تدریج آشکار می‌شود. من حتی در «ایدئولوژی فوتبال» به این موضوع پرداخته‌ام که فوتبال می‌تواند یکی از بهترین الگوهای «مدیریت دموکراتیک و تکاملی» را در اختیار جامعه بشری قرار دهد.

وقتی چند سال پیش این جمله نلسون ماندلا را دیدم که «ورزش قدرت تغییر جهان را دارد. ورزش قدرت الهام‌ بخشیدن و ایجاد اتحاد بین مردم را دارد. کمتر چیزی چنین قدرتی دارد» باورم به «ایدئولوژی فوتبال» قوی‌تر شد. سپس وقتی تاریخ تحولات دموکراتیک آفریقای جنوبی را خواندم و دریافتم که ماندلایی که ۲۷ سال زندانی سپیدان نژادپرست بود، هنوز یک سال از پیروزی انقلاب و برگزیده شدن او به ریاست‌جمهوری نگذشته، چگونه به مثابه یک سیاست‌مدار کارکشته، ورزش را به خدمت تحول، تکامل و بلوغ اجتماعی گرفت و چگونه از طریق ورزش به یک نفرت تاریخی میان سیاه و سپید پایان داد و برده‌های آزاده شده سیاه پوست را با اربابان ستمگر سپید آشتی داد و ملتی را از ورود به یک چرخه تاریخی «نفرت و خشونت» رهایی بخشید، به «ایدئولوژی فوتبال» ایمان آوردم.

هنوز دقیقاً نمی‌دانم که این بزرگی و جسارت و گذشت ماندلا بود یا ظرفیت عظیم فوتبال که فرصت داد تا آفریقای جنونی به جای ورود به چرخه نابودی منابع در منازعه بی‌پایان نفرت و خشونت میان ستمگر و ستمدیده، وارد یک «بازی آشتی ملی» شود و همین بازی چنان نرم همه چیز را متحول کرد که آفریقای جنوبی تنها طی دو دهه وارد جرگه کشورهای «دموکراتیک سریعاً در حال پیشرفت» شد و امید می‌رود تا دو یا سه دهه آینده به «سپهر توسعه» پای بگذارد.

سیاهان آفریقای جنوبی پس از سی سال مبارزه برای آزادی به رهبری کنگره ملی آفریقا، و پس از دهه‌ها بردگی همراه با قتل و خشونت و زندان، سرانجام حکومت سپیدان نژادپرست را مجبور کردند که در سال ۱۹۹۴ انتخابات آزاد برگزار کند. نلسون ماندلا،‌ رهبر کنگره ملی آفریقا به ریاست‌جمهوری برگزیده شد. سیاهان پس از دهه‌ها تحمل ذلت بردگی و ستم نژادپرستی،‌ آزاد شده بودند. آفریقای جنوبیِ سیاه، تشنه انتقام بود. خیلی‌ها دست به اسلحه سرد و گرم برده بودند تا انتقام سال‌های بردگی و ستم را بگیرند و از دولت جدید هم انتظار داشتند تا عملیات تصفیه عناصر رژیم آپارتاید و تسویه حساب ستم‌های گذشته را آغاز کند. اما نلسون ماندلا نه تنها همانند بسیاری سیاست‌مداران دیگر، سوار این موج نشد و از انرژی این موج برای اقتدار بیشتر خود بهره نبرد، بلکه با تمام قدرت در برابر این موج کینه‌کشی مقاومت ‌کرد و هر جا خشونتی علیه سپیدان رخ می‌داد در برابر آن می‌ایستاد. عملاً جامعه به دو پاره تقسیم شده بود. سیاهان، سپیدان سابقاً حاکم را تحریم کرده بودند، از فروشگاه‌های آنها خرید نمی‌کردند، مارک‌ها و برندهای سپیدان تحریم بود و هر کس با سپیدان همکاری می‌کرد خائن تلقی می‌شد. و ماندلا صبورانه در جست‌وجوی راهی برای پایان دادن به چرخه خشونتی بود که در حال شکل‌گیری بود و می‌رفت تا آفریقای جنوبی تازه آزاد شده را با خود به اعماق تاریخ ببرد.

تنها یک سال کافی بود تا این سیاست‌مدار بزرگ راهی برای رهایی از چرخه خشونت بیابد. در سال ۱۹۹۵ مسابقات جام جهانی فوتبال راگبی در آفریقای جنوبی برگزار می‌شد. اعضای تیم راگبی آفریقای جنوبی (تیم اسپرینگ‌ باکس) تماماً سفید پوست بودند و به همین خاطر این تیم مورد نفرت سیاهان آفریقای جنوبی بود. همه جا سخن از تحریم‌ بازی‌های این تیم بود. تقریباً همه منتظر برگزاری بازی‌هایی بی‌رونق بودند و اگر تیم آفریقای جنوبی شکست می‌خورد، بیم برگزاری جشن‌های سراسری توسط سیاهان می‌رفت که می‌توانست سرآغاز یک نفرت جدید بین سیاهان و سپیدان باشد. و در میانه‌ی چنین فضای نفرت‌انگیزی، این ماندلا بود که با چشمانی باز و اندیشه‌ای روشن و انسانی، به دنبال راهی بود تا …

پویش فکری توسعه
کتابخوانی توسعه (۲):

معرفی کتاب «مسیر آشتی»
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پویش فکری توسعه
@pooyeshfekri
.

منتشرشده در عمومی | دیدگاه‌تان را بنویسید:

بهترین های هفته چهارم لیگ دسته دوم/ با انتخاب کارشناسان خانه فوتسال

بهترین های هفته چهارم لیگ دسته دوم فوتسال ایران با انتخاب کارشناسان خانه فوتسال مشخص شدند.

خانه فوتسال –وب سایت خبری تحلیلی خانه فوتسال، اولین مرجع رسمی سالم خبری فوتسال ایران؛ اقدام به انتخاب و معرفی هفتگی بازیکنان هر هفته در بخش های مختلف می کند و شما علاقه مندان می توانید نتایج آرای کارشناسان خانه فوتسال را هر هفته در بخش بهترین های سایت ( منوهای بالایی) مشاهده فرمایید. گفتنی است در فصل جدید آیتم های جذابی نیز اضافه خواهند شد.

آمار و ارقام هفته چهارم لیگ دسته دوم فوتسال:

گلهای رد و بدل شده: ۱۰۲ گل

میانگین گل در هر بازی : ۶٫۳۸ گل

پرگل ترین بازی : ۱۱ گل، مارون کهگیلویه ۸ – ۳ ایرالکو اراک
کم گل ترین بازی : صفر گل، ماهان گچساران ۰ – ۰ مقاومت اقلید


داور برتر هفته چهارم : بهنام اختیاری ( پلیمر کرمانشاه- خالص سازان زنجان )

تماشاگر هفته: شهروند سورک


بهترینهای گروه یک:

تیم هفته گروه: کیان پارس اباد

مربی هفته گروه: حسین رحیمی ( الغدیر اردبیل )

ترکیب هفته:
دروازبان هفته: بابک بهنام ( کیان پارس اباد )

بازیکنان: یاسر ذوالفقارپور( الغدیر اردبیل )، سجاد پژمان ( سرخه ای شهر ری )، وحید اسمعیلی ( الغدیر اردبیل )، مهران محرمی ( کیان پارس اباد )


بهترینهای گروه دو:
تیم هفته گروه: شاهین کرمانشاه

مربی هفته گروه: مجید اوصالی ( خالص سازان زنجان )

ترکیب هفته:
دروازبان هفته: محمد محمدی ( شاهین کرمانشاه )

بازیکنان: سیاوش مهاجری ( خالص سازان زنجان )، ساسان فتاحی ( سرپل ذهاب )، نیما زادخوب ( شهدا ایلام)، امین ستاریان ( خالص سازان زنجان )


بهترینهای گروه سه:
تیم هفته گروه: مقاومت تهران

مربی هفته گروه: سعید رستمی ( هایپر شهر شاهین شهر )

ترکیب هفته:
دروازبان هفته: نیما خوبانی ( مقاومت اقلید )

بازیکنان: مهدی اسدشیر ( مقاومت تهران )، فرشاد شارقی ( هایپر شاهین شهر )، ابراهیم شمشیری( ماهان گچساران )، محمد اهوازی ( هایپر شاهین شهر )


بهترینهای گروه چهار:
تیم هفته گروه: فولاد زرند ایرانیان

مربی هفته گروه: احمد شفیعی ( مقاومت مشهد )

ترکیب هفته:
دروازبان هفته: جلیل اسحاقی ( خادم الشریعه سرخس )

بازیکنان: حسین رجبی ( مقاومت مشهد)، حسین اکبر زاده ( زرند کرمان )، علی اکبر بهارستانی ( زرند کرمان )، وحید امیری ( مقاومت مشهد )


بهترینهای گروه پنج:
تیم هفته گروه: دانشگاه ازاد شادگان

مربی هفته گروه: علی کریمی پویا ( مارون دهدشت )

ترکیب هفته:
دروازبان هفته: فرشید بادسار ( مارون دهدشت )

بازیکنان: مهران طاهری ( مارون دهدشت)، احمد سلمانیان ( دانشگاه ازاد شادگان )، مجید ال بونعیم ( دانشگاه ازاد شادگان )، فواد هاشمی اهوازی ( ابی پوشان اهواز )


بهترینهای گروه شش:
تیم هفته گروه: امید مرزن ابان

مربی هفته گروه: رضا پیری ( شهروند سورک )

ترکیب هفته:
دروازبان هفته: یاسر خزایی ( امید مرزن اباد )

بازیکنان: مهرداد میر ( امید مرزن اباد )، مرتضی مظفری ( شهروند سورک )، مجتبی علیزاده ( شهروند سورک )، علیرضا ازاد ( سفیر میهمان امل )

منتشرشده در عمومی | دیدگاه‌تان را بنویسید:

بسته خبری لیگ دسته دوم گروه سه / فاصله سر و ته جدول کم شد؛ معادلات پیچیده

رقابتهای هفته چهارم لیگ دسته دوم در شش گروه پیگیری شد که در ادامه به بررسی مجزای این هفته از مسابقات گروه سه می پردازیم:

به گزارش خانه فوتسال،با برگزاری هفته چهارم لیگ دسته دوم شدیدترین رقابت و بیشترین امید در بین تیم های گروه سه است. جایی که فاصله تیم اول تا اخر شش و فاصله صدرنشین با تیم پنجم تنها ۴ امتیاز است و یک بازی غفلت در ادامه مسابقات کار را برای یک تیم مدعی تبدیل به جنگ بقا می کند. در این هفته تیم صدرنشین ماهان مقابل عباس نژاد اقلید متوقف شد تا اقلیدی ها پنج امتیازی شده و امیدوار بمانند. اما گلم بلند این هفته مختص تیم جوان مقاومت تهران بود. تیم سربازها دراین هفته در شیراز و در خانه صدرا توانست شاگردان ناظم الشریعه را شکست دهد و تا با شش امتیاز به رده شوم جدول صعود کند. همچنین در این هفته تیم هایپر شهرشاهین شهر با ارایه یک بازی برتر در خانه توانست تیم مدعی پالایش نفت ابادان را شکست دهد. نفتی ها مقابل قدرت و خواست تیم هایپر شهر در شاهین شهر کم اوردند تا سه امتیاز ارزشمند به حساب شاگردان رستمی واریز شود.

نتایج کامل هفته چهارم در گروه سه:

هایپرشهر شاهین شهر ۳ – ۱ پالایش نفت آبادان

صدرا شیراز ۲ – ۴ مقاومت تهران

ماهان گچساران ۰ – ۰ مقاومت عباس نژاد اقلید

 

برنامه هفته پنجم گروه سه:

جمعه ۹۶/۱۱/۲۰

پالایش نفت آبادان – صدرا شیراز

مقاومت عباس نژاد اقلید – هایپرشهر شاهین شهر

مقاومت تهران – ماهان گچساران

 

بسته خبری لیگ دسته دوم گروه سه / فاصله سر و ته جدول کم شد؛ معادلات پیچیده

منتشرشده در عمومی | دیدگاه‌تان را بنویسید:

گروه بندی نهایی! لیگ دسته دوم

مسابقات لیگ دسته دوم که قرار بود با تعداد تیم های کمتری آغاز شود، هر روز با افزایش تیم مواجه است.

به گزارش خانه فوتسال، لیگ دسته دوم فوتسال ایران پس از کش و قوس های فراوان سرانجام با ابلاغیه اصلاحیه در شش گروه برگزار خواهد شد.

بر این اساس تیم ها در شش گروه با حضور سی و چهار تیم تقسیم شدند که چهار گروه شش تیمه و دو گروه پنج تیمه هستند و بازی ها به صورت رفت و برگشت برگزار می شوند و تیم های اول تا سوم گروه های شش تیمی و تیم های اول و دوم گروه های پنج تیمی که جمعا شانزده تیم می شوند به مرحله حذفی صعود خواهند کرد.

و مرحله بعدی مسابقات به صورت حذفی و رفت و برگشت برگزار خواهد شد و در نهایت چهار تیم برتر به لیگ دسته اول فوتسال کشور صعود خواهد کرد.

ضمنا تیمهای انتهایی هر گروه نیز به لیگ دسته سوم(لیگ مناطق) در فصل ۹۷ سقوط خواهند کرد.

همچنین شروع مسابقات از بیست و دومین روز زمستان خواهد بود و هفته نخست این مسابقات از روز بیست و دوم دی ماه آغاز خواهد شد.

گروه بندی مسابقات به شرح زیر است:

گروه یک : شهید سرخه ای ری – قایقران تکاب – الغدیر اردبیل – شهید کیان پارس آباد – سپید رود آستانه – اروم آلیاژ ارومیه

گروه دو : آساره اندیمشک – خالص سازان زنجان – پلیمر کرمانشاه – شهداء ایلام – شاهین کرمانشاه – سر پل ذهاب

گرو سه : پالایش نفت آبادان – مقاومت عباس نژاد اقلید – ماهان گچساران – صدرا شیراز – هایپر شهر شاهین شهر – مقاومت تهران

گروه چهار : هامون سیستان – فولاد زرند ایرانیان – شهروند گلوگاه – مقاومت شهرداری مشهد – شهید خادم الشریعه سرخس – هیئت کاشان

گروه پنج : مارون کهگیلویه – دانشگاه آزاد شادگان – ستارگان لرستان – آبی پوشان اهواز – ایرالکو اراک

گروه شش : سفیر میهمان آمل – شهروند نوین سورک – لوازم خانگی بهروز قزوین – امید بناب – امید مرزن آباد

گروه بندی نهایی! لیگ دسته دوم / نحوه صعود تیم ها تغییر کرد؛تاریخ آغاز فصل جدید مشخص شد

منتشرشده در عمومی | دیدگاه‌تان را بنویسید:

شروعی تازه

ضمن تشکر از مسئولین باشگاه رعد پدافند اصفهان، سال ۹۶ را ان شاالله در قالب مدیر باشگاه هایپر شهر شاهین شهر به پایان خواهم رساند. کادر مدیریت توانمند و مربیان باتجربه روزهای خوبی را برای فوتسال شاهین شهر و استان اصفهان رقم خواهندزد.

منتشرشده در عمومی | دیدگاه‌تان را بنویسید:

فاصله

خیلی وقته دلم به نوشتن نمیره.تنها دلیلش هم روزمرگی و مشغله است ولاغیر. اما میون این همه مشغله یه موضوعی این اواخر لبخندم رو روی لبهام نشوند.شاید تعداد دانشجوهام که زود یا دیر دفاع کردن دیگه خاطرم نیست و به عبارتی برام مهم نبوده اما این چند وقت هم تمام تلاشمو میکردم تا به بهترین نحو کمکشون کنم. تعریف نیست قطعا این وظیفه استاد راهنما وحتی مشاوره. اما من حتی کوچکترین تماس ها رو سعی کردم بی جواب نذارم حتی اگه شده با یه پیام. بعضی شبها انقدر درگیر مرور فصول مختلف کارهاشون میشدم که فراموش میکردم وقت خوابم گذشته. خوشحالیم از اینها نبود. سال ۹۰ تو یکی از واحدهای دانشگاهی شروع به تدریس کردم. بعد از مدتی مجوز ارشد رو گرفتیم و تعدادی از اون دانشجوهای مقطع کاردانی و کارشناسی اومدن و تو مقطع ارشد شروع به تحصیل کردن. این چند وقت اونها دفاع کردن و بهم فهموندن دیگه دارم پیر میشم. نه به معنای واقعیش ولی گذر زمان رو اصلا حس نکرده بودم تا اینکه روز دفاع به همکارهام گفتم انگار دیروز بود که این بچه ها برای کارشناسی تو ترم یک با من آناتومی و فیزیولوژی انسانی داشتند. این موضوع رو به فال نیک گرفتم. میدونم مشکلات و دغدغه هام چند برابر شده اما باید از میانسالی و ته مونده انرژیم نهایت بهره رو ببرم. امسال رو خوب شروع نکردم اما میخوام خوب تمومش کنم. درمورد ورزش هم یکی دوتا پیشنهاد خوب دارم. پیشنهاداتی که هم جنبه فنی داره و هم مدیریتی. امیدوارم بعد چند سال تو شاهین شهر بتونم یه کاری صورت بدم در حد بضاعت.
حسبنا الله و نعم الوکیل

منتشرشده در دل نوشته | ۶ دیدگاه

سیستمهای تمرین با وزنه

سیستم تک ست (single-set system):
این سیستم یکی از قدیمی ترین شیوه های تمرین با وزنه است و شاید اولین ها. در این نوع تمرین هر عضله یک بار و فقط یک ست ۸-۱۲ تکرار را انجام می دهد. اغلب تحقیقات برتری سیستم چند ستی را براین نوع تمرین اثبات نموده اند به واسطه حجم تمرین بیشتر در تمرینات چند ستی.
می توان عنوان نمود این مدل تمرین یک راه موثر برای حفظ آمادگی جسمانی عضلانی در افرادی که به صورت تفریحی وزنه می زنند یا در تمرینات با وزنه بسیار مبتدی هستند. این سیستم برای تمرینات نگهداری در بین فصل نیز در برخی منابع پیشنهاد می شود.

منبع: کتاب طراحی برنامه های تمرین مقاومتی نویسنده:استیون و همکاران ۲۰۰۴

https://telegram.me/science_of_training

منتشرشده در عمومی | دیدگاه‌تان را بنویسید:

یا ابا عبدا…

download

منتشرشده در عمومی | دیدگاه‌تان را بنویسید: