برنامه تدریس ترم مهر ۹۵

شنبه (آموزشکده سما دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان):

۸-۱۰:فیزیولوژی ورزشی، ۱۰-۱۲:تغذیه ورزشی، ۱۲-۲:تغذیه ورزشی

سه شنبه (دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان):

۱۰-۱۲:آناتومی انسانی، ۱۳-۱۵:آناتومی انسانی، ۱۵-۱۷: فیزیولوژی انسانی

جمعه (دانشگاه آزاد اسلامی واحد مبارکه):

۸-۱۰:فیزیولوژی کاربردی، ۱۰-۱۲:سمینار در فیزیولوژی ورزشی

ارسال شده در عمومی | پاسخ دهید:

پایان دوست نداشتنی!

استعفای ناگهانی محمود گودرزی از وزارت ورزش و جوانان در عصر سه شنبه همه را غافلگیر کرد تا اتفاقی را که مدتها انتظارش را می کشیدیم و منتظرش بودیم، سرانجام رخ دهد. شایعه تغییر در راس وزارت ورزش و جوانان اگرچه مدتها بود که به گوش می رسید و در سه سال حضور پرتلاطم گودرزی، هرگز لحظه ای او را رها نکرد اما کمتر کسی انتظار داشت در چنین مقطعی در حالیکه قریب به دو ماه از بازی های المپیک و پارالمپیک گذشته و کاروان ایران با ارفاق نتیجه نسبتا قابل قبولی گرفته و در حالیکه کمتر از تعداد انگشتان دو دست به پایان عمر دولت یازدهم باقی مانده، وزیر ورزش استعفا دهد. استعفایی که سبب شد عمر وزارت گودرزی قریب به سه سال باشد.

محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان بعد از معرفی ۳ نماینده برای در دست گرفتن امور این وزارتخانه در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۹۲ از مجلس رأی اعتماد گرفت.

از همان ابتدای ورود گودرزی به این وزارتخانه صحبت‌هایی در خصوص مخالفت روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان وجود داشت، اما با توجه به اینکه هیچ کدام از نفرات معرفی شده روحانی رأی لازم را نیاوردند بالاخره نمایندگان مجلس به یک استاد دانشگاه در حوزه تربیت‌بدنی رأی اعتماد دادند. البته مدتی از حضور گودرزی در مجلس نگذشته بود سیل انتقادات به سمت وی نشانه رفت و قبل از المپیک ریو بود که صحبت‌هایی در خصوص برکناری گودرزی مطرح شد. اگرچه پیش از آن نیز کم و بیش شایعاتی مطرح بود که به واقعیت تبدیل نشد.

البته در فاصله کوتاهی که به المپیک ریو باقی مانده بود، موضوع تغییرات در رأس این وزارتخانه به بعد از المپیک موکول شد که در نهایت هم در تاریخ ۲۷ مهر وی استعفای خود را به روحانی داد. وزیر ورزش و جوانان در طول مدت سه سال حضور خود در ساختمان سفیدرنگ خیابان سئول تصمیمات خرد و کلان بسیاری گرفت اما در این میان برخی از آنها بسیار خبرساز شدند و شناسنامه وزارت ورزش و جوانان دوره محمود گودرزی لقب گرفتند به گونه ای که گودرزی را با این تصمیمات به یاد می آوریم. روایت تصمیمات و اقدامات خبرساز و سیاه و سفید وزارت می تواند تصویر روشن تری از آنچه گودرزی انجام داد و بر جای گذاشت را به ما ارائه دهد.

* وزیر علیه فوتبال

مهمترین اتهامی که در طول سه سال وزارت گودرزی به او وارد شد، دشمنی و تضاد خاموش با فوتبال است. او بارها و بارها از هزینه های فوتبال به شدت انتقاد کرد و اعتقاد داشت که انباشت سرمایه و توجه تنها برای فوتبال است و باید این رویه را شکست. او بارها و بارها علیه فدراسیون فوتبال و بازیکنان فوتبال و ترن‌اور مالی فوتبال انتقاد کرد و آن را مایه پسرفت ورزش دانست. جبهه گیری های او علیه فدراسیون فوتبال و کارلوس کی روش نیز مهمترین نقطه تضاد او با فوتبال و فدراسیون فوتبال بود که فارغ از اینکه آیا در شان وزیر بود که درباره سرمربی تیم ملی اینگونه صحبت کند یا نه، هیچکس آن را برنتابید و با توجه به محبوبیت سرمربی تیم ملی جبهه سنگینی علیه وزیر ورزش و جوانان به راه افتاد.

گودرزی در حوزه باشگاه ها بر روند حاکم بر لیگ و باشگاه های ایران انتقادات جدی داشت و در نخستین اقدام با رسانه ای کردن قراردادهای بازیکنان و مربیان دو باشگاه بزرگ پایتخت که در تملک دولت و وزارت ورزش بودند، با یک شفاف سازی شجاعانه و منطقی آنچه در پس پرده بود را عیان کرد. یک تصمیم شجاعانه که تا اندازه ای جلوی رشد بی رویه قراردادهای میلیاردی را گرفت و بدل به یک سنت در فوتبال شد.

گودرزی در ادامه دست پرسپولیس و استقلال از بودجه دولتی کوتاه کرد اما سایر تصمیماتش در حوزه دو تیم پرطرفدار پایتخت به معنای واقعی فاجعه بود. از گماردن یک کشتی گیر به عنوان تصمیم گیرنده برای این دو باشگاه گرفته که با تصمیمات غلط و گاه مضحک این دو باشگاه را وارد یک بحران خودخواسته کرد تا انتصاب های غلط و رفاقتی در مجموعه مدیریتی و تصمیم ساز دو باشگاه که سبب شد تا پرسپولیس و استقلال در دوره وزارت گودرزی ناکامی تمام عیاری را تجربه کنند و در یک عقبگرد تاریخی هیچ موفقیتی نداشته باشند.

گودرزی برای مدیریت در این دو باشگاه بیش از تخصص و تجربه، رفاقت را ملاک قرار داد و نتیجه این شد که در سایه همین رفاقت ها، عناصر نامطلوب و فاسدی در هر دو باشگاه رشد کنند که تنها به فکر منافع شخصی خود بودند.

وزیر ورزش و جوانان شعار ورزش پاک را در دستور کار خود قرار داد، اما کمتر در تحقق این شعار موفق بود. گودرزی در خصوص تبانی‌ها و فسادهایی که در فوتبال وجود داشت، اگرچه کمی دیر اما قدم‌هایی مثبت برداشت، اما جریان درگیر فساد و آنهایی که بواسطه شفاف سازی های وزارت متضرر شده و جایگاهشان در خطر بود، علیه او دست به جوسازی سنگینی زدند تا گودرزی کمتر در رسیدن به هدف خود موفق باشد. او به هنگام همین مخالفت‌ها در اواخر دوران مدیریتش با واکنش‌هایی روبه‌رو شد که تاب و توان مقاومت با آنها را نداشت، درست مثل اتفاقی که مقابل وزارت ورزش و جوانان رخ داد و عده‌ای از هواداران استقلال با تحریک همین جریانات ناسالم علیه وزیر تجمع کردند که بعدها مشخص شد ریشه در مدیریت باشگاه داشته که می خواست با این رفتارها گاف ها و تصمیمات غلط مدیریتی خود را لاپوشانی کند. همان مدیری که گودرزی بر پایه رفاقت او را انتخاب کرد و بارها از او تعریف و تمجید نمود اما در پایان بدل به دشمن شماره یک خودش شد.

* چالش با روسای فدراسیون‌ها

چالش دوم محمود گودرزی در بحث کلان فوتبال اختلاف‌نظرهای عجیب و غریب او با شخص علی کفاشیان رئیس سابق فدراسیون بود و در حالی که رئیس سابق به اتفاقات فقط می‌خندید، گودرزی تلاش‌های زیادی کرد تا به نوعی ثابت کند کفاشیان مرد فوتبال نیست. شاید الان یکی از افراد خوشحال رئیس سابق فدراسیون فوتبال باشد اگرچه او دیگر در این سمت فعالیت ندارد، اما چالش‌های کفاشیان و گودرزی بدون شک بخش مهمی از انرژی مجموعه وزارت را هدر داد و ذهن وزیر ورزش را در سال‌های ابتدایی مدیریتش درگیر کرد.

اختلاف نظر گودرزی فقط با کفاشیان نبود و گودرزی اصلا رابطه خوبی با رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی هم نداشت، به طوری که خادم در هیچ کدام از جلسات وزیر با روسای فدراسیون‌ها شرکت نمی‌کرد. حتی به دنبال اعتراضی که خادم از عملکرد وزارت ورزش در زمان نزدیک به المپیک داشت، در نامه‌ای به روحانی انتقادات زیادی را مطرح کرد.

* اختلاف با کمیته ملی المپیک

موضوع دیگری که شاید بتوان از وزیر ورزش خرده گرفت اینکه تعامل خوبی با کمیته ملی المپیک نداشت به طوری که بعد از برگزاری المپیک اختلافات بین این دو نهاد علنی شد و با دخالت دولت در امور فدراسیون‌ها و نوشتن یک اساسنامه مشترک، هاشمی با ارسال نامه‌ای به جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور خطر تعلیق را هشدار داد. خطری که بعدها توسط نامه‌ای از سوی IOC علنی شد. در این میان نباید از تمامیت خواهی کمیته ملی المپیک هم به سادگی گذشت. کمیته ای که انتخابات دوره جدید آن در دوره وزارت محمود گودرزی برگزار شد و وزیر ورزش و جوانان انتظار داشت با عدم دخالت در این انتخابات و به قدرت رسیدن یکی از مدیران دولتی چالش های گذشته را نداشته باشد اما با رویه ای که کمیته در پیش گرفت، اختلافات آرام آرام نمایان شد و تا بدانجا پیش رفت که کمیته بدل به یک جبهه مخالف برای وزارت ورزش و جوانان تبدیل شود.

محمود گودرزی در حالی که در برنامه‌هایش در زمان کسب رأی اعتماد از اصلاح اساسنامه‌ها سخن گفته بود اما با بی اعتنایی کمیته ملی المپیک به عنوان یکی از طرفین درگیر و تاثیرگذار ماجرا، عملا کاری از پیش نبرد تا فدراسیون‌های بین‌المللی خواستار اصلاح شوند و بحران دوباره ای ورزش را با خود درگیر کند.

* انتخابات بدون دخالت، انتصابات با دخالت

یکی از نقاط مهم کارنامه گودرزی برگزاری انتخابات نسبتا آزاد در فدراسیون های ورزشی بود. زمانی که او وزارت را تحویل گرفت، تقریبا یک سوم فدراسیون بلاتکلیف بودند و با سرپرست اداره می شدند و گودرزی تعیین تکلیف برای فدراسیون های ورزشی را جزو اولویت های خود قرار داد و با توجه به روحیه اش از مهندسی کردن انتخابات و دخالت در آنها پرهیز کرد تا انتخابات در فضایی سالم برگزار شود. با این وجود اطرافیان گودرزی چنین مشی را قبول نداشتند و بیش و کم می کوشیدند تا با برنامه ریزی و مهندسی گزینه مدنظر آنها پیروز شود. تلاشی که در پاره ای از فدراسیون ها به ثمر می نشست و در برخی از اوقات به نتیجه نمی رسید. با این وجود می توان انتخابات فدراسیون های ورزشی در دوره گودرزی را سالم تر از ادوار گذشته دانست هر چند که در بسیاری از موارد اطرافیان و تصمیم سازان وزارت ورزش و جوانان به این سلامت خدشه و خلل وارد کردند.

گودرزی هر اندازه که در انتخابات بیطرف بود، در امور داخلی فدراسیون ها دخالت داشت و معتقد به این بود که فدراسیون ها باید کاملا با سیاست های وزارت ورزش و جوانان هماهنگ بوده و فعالیت کنند و تمامی برنامه ها آنها زیر نظر و تحت کنترل باشد. از همین رو تقریبا در تمامی فدراسیون ها انتصابات مربوطه با نظر وزارت ورزش و جوانان انجام می شد تا نفرات مورد وثوق وزارت در پست های کلیدی و تاثیرگذار حضور داشته باشند تا تمامی امور در کنترل باشد. مصداق عینی این انگاره در فدراسیون فوتبال رخ داد؛ آنجا که علی کفاشیان در نهایت برای بقای خودش تسلیم خواسته وزارت شد و تمامی نفرات حلقه مدیریتی خود نظیر دبیرکل، نایب رئیس اول، دوم و بانوان را با نظر وزارت ورزش برکنار و نفرات مدنظر فدراسیون به کار گمارد تا فدراسیون فوتبال دربست دراختیار وزارت ورزش و جوانان قرار بگیرد. اتفاقی که در نهایت گریبان خود او را هم گرفت و مجبور شد تا صندلی ریاست را رها کند.

* وزیر و مارکوپولوهای ورزش

در کنار همه انتقادات به گودرزی، موضوعی که نباید فراموش کرد اینکه وزیر ورزش جزو وزیران پاکدست و سالم بود و اعتقادی به سفر برون‌مرزی و هزینه از بیت‌المال نداشت و این را بارها ثابت کرد. وی در حالی که می‌توانست در بازی‌های المپیک ریو حضور داشته باشد، اما از مدت‌ها قبل گفته بود به این سفر نمی‌رود و سفرش به اینچئون برای بازی‌های آسیایی هم با اصرار معاونت ورزش قهرمانی و کمیته ملی المپیک تنها برای چند روز آنهم بدون هزینه اضافی و حتی حق ماموریت انجام شد.

اگرچه از وزیر ورزش به عنوان یک وزیر سالم در مسائل اقتصادی نام برده می‌شود، اما اطرافیان او از هیچ سفری دریغ نکردند و همانند مارکوپولو برای سفر با هم رقابت می کردند! وی به عنوان یک مدیر آنقدر اقتدار نداشت که بتواند از سفرهای غیرضروری همکاران و معاونانش در وزارتخانه جلوگیری کند. اطرافیان منفعت طلبی که مهمترین نقطه ضعف وزارت گودرزی بودند و بزرگترین لطمه را از جانب همین اطرافیان و عملکرد آنها خورد.

* پای سیاسیون دوباره به ورزش کشیده می‌شود؟

محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان برنامه‌های زیادی برای ۴ سال دوره ریاستش داشت که در این خصوص می‌توان به خصوصی کردن سرخابی‌ها، مبارزه با فساد، برگزاری مجامع انتخاباتی فدراسیون‌هایی که با سرپرست اداره می‌شوند، اصلاح اساسنامه‌ها و توسعه ورزش همگانی اشاره کرد. برنامه‌هایی که باید از او پرسید چقدر از تحقق آنها راضی است و به خودش نمره قبولی می دهد یا خیر.

استاد دانشگاهی که هیچ فعالیتی به عنوان یک مدیر در ورزش نداشت، اما تحصیلات آکادمی وی در امور ورزش بود بالاخره از همه حاشیه‌های ورزش دل کَند و رفت. مردی که در دوره حضورش در وزارت ورزش و جوانان کمتر از محبوبیت و اقبال عمومی برخوردار بود و در نهایت این دوران دوست نداشتنی به پایان رسید.

حالا باید دید دولت روحانی از اهالی ورزش را برای این وزارتخانه معرفی می‌کند یا پای سیاسیون دوباره به ورزش باز می‌شود؟

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13950727001574

ارسال شده در عمومی | پاسخ دهید:

رونمایی از سیاهی‌لشگر و «تنهایی محمود»

وزیر ورزش و جوانان روز گذشته استعفا کرد (شاید هم استعفایش دادند) و رفت. ۳ سال محمود گودرزی بر صندلی ریاست ورزش کشور نشست و فراز و نشیب‌های بسیاری را هم تجربه کرد. خوشی و ناخوشی‌های ورزش را دید، گاهی در همین خوشی‌ها ایام به کامش شد و گاهاً در فرودهای ورزش که ناخوشی به همراه داشت صندلی ریاستش لرزان شد.

در ۳ سالی که گذشت فراز و فرودها برای محمود گودرزی کم نبودند اما در میان این امواج یک پایگاه اصلا برای وزیر ورزش لرزان به نظر نمی‌رسید، مشاوران، معاونان و همراهان آقای رئیس.

رئیس در این پستی و بلندی‌ها دلخوش به همین مدیران و همراهانش بود، آنهایی که تحت هر شرایطی مُهر تائیدی در دست گرفته بودند و رفتار و گفتار و تصمیمات آقای رئیس را به دیده منت پذیرا بودند.

و اینک در حالی که کم‌تر از ۲۴ از استعفای وزیر ورزش گذشته داستان ما با این مُهر به دستان دیروز وارد فصل جدیدی شده است.

گودرزی شاید در ۳ سالی که از عمر مدیریتش گذشت متوجه نقش‌های منفی داستان نشد اما در همین چند ساعت گذشته خیلی زود فهمید که چقدر تنها بوده است.چقدر سیاهی‌لشگر کنارش بودند که ادای نقش اصلی را درمی‌آوردند.

* نان به نرخ روز خورها

امروزه ارزش اجناس را به قیمت روزشان تعیین می‌کنند؛ ” نفت به قیمت روز”، “طلا به قیمت روز” اما ارزش واقعی “نان به نرخ روز” چطور؟

“نان به نرخ روز خور”، ضرب المثلی که در فرهنگ کشورمان جای ثابتی باز کرده آدم‌هایی که باب میل زمانه یا باب میل یک وزیر، مدیر و … رفتار می‌کنند تا به هر قیمتی باشند.

نان به نرخ روز خورها به هیچ شخص یا عقیده‌ای پایبند نیستند، آنهایی که کمتر انتقاد می‌کنند تا مبادا آقابالاسرهایشان ناراحت شوند!

باند بازی را دوست دارند چون محتویات سفره پر زرق و برق‌شان آنجا بساط می‌شود، مخلص کلام اینکه باد می‌تواند در گرایش و انتخاب شان نقش بسزایی را ایفا کند.

بله، با استعفای روز گذشته دیگر محمود گودرزی وزیر ورزش نیست، اما دلشوره اصلی از اتاق‌هایی به گوش می‌رسد که در ۳ سال گذشته گوش و چشم وزیر بودند، مدیرانی که با گرفتن حکم از آقای رئیس سر همین سفره نشسته بودند.

اعتراف کننده دهنده این است که چانه زنی‌ها و لابی گری‌ها از اتاق‌های تحت ریاست گودرزی چنان وانمود می‌کند که گویی ۲۷مهرماه سال ۹۵ عامل دیگری بوده و ۲۸ مهر سال ۹۵ یک عالم دیگر.

آنهایی که با حکم وزیر تا دیروز تائیدش می‌کردند در کمتر از چند ساعت و به سرعت برق و باد رنگ عوض کرده‌اند و اکنون در حال رایزنی با مدیران جدیدی هستند تا برای وزیر شدنش لابی کنند.

آنهایی که در عملکرد گودرزی تا دیروز تملق را سرلوحه کار خود قرار داده بودند اکنون برحسب سوءاستفاده از شرایط در جبهه مخالفش قرار گرفته و می‌خواهند در کنار وزیر بعدی هم باشند.

ورزش ما در ۳ سال اخیر هم روزهای خوش به خودش دید و هم در گرداب‌های بزرگی گرفتار شد.

مخالفان و موافقان زیادی اظهارنظر کردند که بنابر آرشیو رسانه‌ها نقدها و تمجیدها به مثابه یک شاهد زنده‌اند، اما اکنون که گودرزی رفته چه خوب است اگر نقدی بیان می‌شود، از زبان آنهایی باشد که دیروز هم با همین زبان انتقاد می‌کردند.

بهتر است همراهان دیروزی وزیر ورزش امروز هم با وفای به  عهد همچنان همراهی‌اش کنند و برای یک بار هم که شده به جای نان به روز خوردن این بار نان به شب خوردن را پیشه کنند.

نان به شب خوردن یعنی قانع شدن به آنچه که هست، یعنی رفتار عادلانه داشتن، هر چند برخی از یاران و دوستان وزیر در چند ساعت اخیر نشان داده‌اند که اصلا علاقه‌ای به تمرین نان به شب خوردن ندارند.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13950728000371

ارسال شده در عمومی | پاسخ دهید:

مسؤولیت‌های سه‌گانه مدیرعامل سپاهان

محسن طاهری در شرایطی به عنوان مدیرعامل باشگاه سپاهان انتخاب شد که طی چند ماه گذشته و در هیچ‌کدام از گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای، نامی از وی در میان نبود.

طاهری کاپیتان سابق تیم ملی هندبال کشور بوده و طی سال‌های گذشته در مقاطعی سرمربی‌گری تیم ملی هندبال در رده‌های پایه را برعهده داشته است اما با وجود شاغل بودن در شرکت فولاد مبارکه، کمتر فرصتی برای سرمربی‌گری تیم بزرگ‌سالان باشگاه پیدا کرده است.

این پیشکسوت هندبالی سال گذشته از سوی بهرام سبحانی به عنوان یکی از اعضای هیأت مدیره باشگاه سپاهان انتخاب شد و چند ماه قبل نیز در پی پایان همکاری عرفان اسماعیلی با تیم ملی هندبال کشورمان، به عنوان سرمربی این تیم انتخاب شد.

پس از قطعی شدن حضور تیم هندبال سپاهان در لیگ برتر، زمینه ادامه همکاری با مجید رحیم‌زاده فراهم نشد تا محسن طاهری از سوی اصغر باقریان مدیرعامل باشگاه سپاهان، عهده‌دار سرمربی‌گری این تیم شود.

انتخاب طاهری برای سرمربی‌گری تیم هندبال سپاهان، شائبه‌هایی را پیرامون انتخاب صورت گرفته و عضویت طاهری در هیأت مدیره سپاهان به وجود آورد اما وی در گفت‌وگویی اعلام کرد که وظایف وی در هر دو حیطه، مشخص بوده و قرار نیست تداخل مسؤولیتی ایجاد شود.

هنوز مدتی از مطرح شدن این بحث سپری نشده بود که این بار طاهری مدیرعاملی باشگاه اصفهانی را برعهده گرفت و در شرایط فعلی ابهامات زیادی پیرامون مسؤولیت سه گانه وی به وجود آمده است.

تیم ملی هندبال در حال حاضر برنامه خاصی پیش رو ندارد و از این لحاظ مشکلی برای طاهری به وجود نخواهد آمد اما در مورد تیم هندبال سپاهان، وضعیت متفاوت است زیرا این تیم باید برای شرکت در فصل جدید لیگ برتر آماده شود و به طور حتم با توجه به مشغله‌های کاری مدیریت باشگاه سپاهان، امکان مربی‌گری و حضور در لیگ برای طاهری وجود ندارد و به احتمال زیاد باید شاهد تغییراتی در این تیم باشیم زیرا بلند کردن سه هندوانه با یک دست مقدور نیست.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13950722000493

ارسال شده در عمومی | پاسخ دهید:

تعلل فدراسیون فوتبال برای روز مسابقه ایران و کره‌جنوبی

یک عرف اساسی در ساختار تمامی فدراسیون‌های بین‌المللی ورزش وجود دارد که برای اعتبار بخشیدن به جایگاه خود، ارتباط و هماهنگی تنگاتنگی با مدیران زیردست خود که همان مدیران فدراسیون کشورهای مختلف داشته باشند.

کنگره‌ها، مراسم‌های قرعه‌کشی، انتخابات برترین‌ها، مجامع سالیانه و … در همین دایره قرار دارند. رؤسای فدراسیون‌ها به این مراسم‌های برون مرزی دعوت می‌شوند چون نماینده یک کشور هستند. این اعتباری است که نام یک کشور به فرد مدعو داده، شاید رئیس یک فدراسیون حاضر در یک کنگره یا مجمع توانایی آنچنانی هم نداشته باشد.

داستان سفرهای برون‌مرزی مدیران ورزشی که بعضا تعداد چنین سفرهایی هم کم نیستند بارها از سوی رسانه‌ها مورد نقد و بررسی قرار گرفته است؛ اینکه هزینه‌‌های این سفرها از کجا تأمین می‌شوند و خروجی این سفرها چه خواهد بود و قص علی هذا…

روایت مالی این سفرهای پرطمطراق یک طرف؛ سود بُردن و تاثیرات مثبت از این سفرهای برون مرزی در طرف دیگر قرار دارد.

تجربه نشان می‌دهد که متأسفانه مدیران ورزشی ما در خیلی از این سفرهای برون مرزی تفاوتی با یک توریست ندارند. پول و بلیت از آنها، سفر خارجی و حق ماموریت از ما؛ همین و بس.

شاید به همین دلیل است که در بسیاری از فدراسیون‌های جهانی ما جایگاه و کُرسی‌های خوبی نداریم و شاید همین سفرهای توریست‌وار کاری کرده است که این روزها داستان بازی ایران و کره جنوبی در روز تاسوعا برای ما مشکل‌ساز شود.

۲۴ فروردین سال ۹۵ مراسم قرعه‌کشی مرحله نهایی انتخاباتی جام جهانی ۲۰۱۸ در کوالالامپور برگزار شد و فدراسیون فوتبال ایران هم در کنار سایر فدراسیون‌های آسیایی در مراسم حضور داشت؛ شاید در آن سفر پرواز first class و مدت اقامت مهم‌تر از تقویم مسابقات و رایزنی‌ها اهمیت داشته است.

در روز ۲۴ فروردین مشخص شد که تیم ملی ایران باید در روز ۲۰ مهرماه سال ۹۵، روز نهم محرم و تاسوعای حسینی، باید با کره جنوبی دیدار کند اما آن لحظه نه از اعتراض نمایندگان ایران در پایتخت مالزی خبری بود و نه توجهی به تقویم بود.

آن روزی که باید به فیفا و AFC نامه می‌نوشتیم و خواهان تعویق بازی کره جنوبی می‌شدیم، خیلی راحت محو صحبت‌های شیخ سلمان شدیم و بیشتر گوش می‌دادیم که آقای رئیس چه می‌گوید.

مثل یک توریست برنامه مسابقات را گرفتیم و به خانه برگشتیم. رسانه‌ها نوشتند که بازی با کره جنوبی، جدی‌ترین رقیب ایران در راه صعود به جام جهانی ۲۰۱۸ در روز تاسوعای حسینی است اما کو گوش شنوا!

زمان را کم‌کم از دست دادیم تا اینکه مسابقات شروع شد، بازی‌ها حساس‌تر شدند و نگاه‌ها به تقویم و برنامه مسابقات عمیق‌تر شد.

خواب خرگوشی فدراسیون ادامه داشت تا اینکه غیرفوتبالی‌ها خارج از ساختمان سئول زنگ خطر را به صدا درآوردند.

یک روز پیام پنهانی مجلسی‌ها به گوش رئیس فدراسیون جدید رسید، روز دیگر مراجع در این زمینه از دغدغه‌های مردم صحبت کردند.

و در همین گیر و دار  و چند هفته مانده به بازی سرنوشت‌ساز با کره جنوبی مدیران فوتبالی‌مان یادشان افتاد که نگاهی هم به تقویم بیندازند و به فیفا و AFC نامه بزنند.

پنهانی به دیدار مسئولان AFC و فیفا رفتیم اما توضیحات آنها قانع‌کننده بود؛ تا حالا کجا بودید؟

با نامدیریتی زمان را کُشته‌ایم و حالا دنبال آلترناتیوهایی هستیم که همچنان با شاخص‌های مدیریتی فرهنگ‌ها فاصله دارد. شاید برای جلب رضایت افکارعمومی چیزهایی گفتیم که در همین چیزها خواسته‌ایم که فرهنگ محرم را به کره‌ای ها بفهمانیم و کوتاهی خودمان را با کمک سرزمین مردان جومونگ حل و فصل کنیم، ماموریتی که عرض شد؛ صرفا جهت رضایت افکار عمومی!

آقایان فدراسیون‌نشین؛ فراموش نکنید زمان تعویق بازی و جابه‌جایی مکان مسابقه و غیره را از دست داده‌ایم؛ فرصت برای بازی نکردن در روز تاسوعای حسینی به پایان رسیده، پس حداقل در اظهارنظرهایتان شأن و منزلت محرم و تاسوعای حسینی را حفظ کنید.

می‌دانیم که قدرت چانه‌زنی‌تان در محافل بین‌المللی زیر خطر فقر است و برنامه‌ریزی و تقویم محور بودن‌تان در چارت مدیریتی‌‌تان بیگانه‌ای بیش نیست، اما جای یک افسوس بزرگ اینجا باقی است؛  ای کاش در همان روز ۲۴ فروردین و بعد از مراسم قرعه کشی بدون آنکه کلامی گفته باشید، تصاویر سال‌های گذشته از حال و هوای ایران اسلامی در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی را به مدیران فیفا و AFC نشان می‌دادید. خیلی صامت حرف نمی زدید و فقط چند فیلم و تصویر از ایام عزیز را به عنوان سند نشان‌شان می‌دادید.

در روزی که بیشتر ایرانی‌ها در خانه‌هایشان نیستند و حال و هوای خاص در کوچه و خیابان‌های این کشور حاکم است، محال بود که AFC و فیفا با عدم برگزاری مسابقه در روز تاسوعای حسینی مخالفتی می‌کرد.

همانطور که اشاره شد ما فرصت را از دست داده‌ایم. آنهایی که این فرصت را سوزانده‌اند مقصر اصلی هستند اما آیا راهی هست که بتوانیم از تصمیم غیر مدیریتی رهایی یابیم.آیا راهی هست که این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم؟

تاریخ‌ گواهی می‌دهد که تاسوعا و عاشورای حسینی برای مردم ایران فلسفه خاص خودش را دارد؛ در هیچ کجای دنیا نمی‌توان در یک شبانه‌روز میلیون‌ها نفر را به کوچه و خیابان‌ها کشاند، اما مردم مذهبی این شهر و بوم به عشق سالار شهیدان با همه وجود و خالصانه به عزاداری مشغول می‌شوند.

محرم همیشه برای ایرانی‌ها زنده است و زنده خواهد ماند اما حفظ منزلت آن برای سایر مردم جهان در دنیای امروزی که به دنیای ارتباطات نامگذاری شده اهمیت فراوانی دارد.

هر نقل قول از سوی مدیران ما بازتاب‌های متفاوتی از آنها در محافل بین‌المللی دارد کما اینکه برخی از سایت‌های کره جنوبی در چند روز اخیر برداشت‌های مختلفی از برگزاری یا عدم برگزاری مسابقه تیم ملی کشورشان مقابل ایران در رسانه‌هایشان منتشر کرده‌اند و طبق اظهارات برخی مدیران ورزشی آنها دچار برداشت‌ها و تفسیرهای اشتباهی هم شده‌اند، بنابراین در بُعد بین‌المللی این قضیه بهتر است طوری رفتار کنیم و به نحوی صحبت‌ها را بیان کنیم که فلسفه محرم به بهترین شکل تشریح شود.

مدیران فدراسیون فوتبال برای اینکه بخواهند از فشارهای جانبی رها شوند صلاح نیست که کره‌ای‌ها، AFC و یا فیفا را مقصر کنند.

از شعار دادن هیأت صد هزار نفری در آزادی و … پرهیز کنند، چون برای برپایی هیأت صد هزار نفری نیاز به شعار و غیره نیست چون مردم و جوانان ایران اسلامی در این زمینه امتحان خوبی پس داده‌اند، بلکه بهتر است از این بی‌توجهی و کم‌تدبیری درس بگیرند و برای بعدها برنامه محور باشند.

بازی ایران و کره جنوبی در روز تاسوعای حسینی بازتاب‌های مختلف بین‌المللی را در چند روز اخیر به همراه داشته بنابراین این مسابقه یک دیپلماسی بزرگ ورزشی برای ما محسوب می‌شود؛ باید ببینیم این آزمون برای ایران اسلامی تهدید است یا فرصت.

ارسال شده در عمومی | پاسخ دهید:

قصه «هَپی اِند» فوتسال در ۸ پرده

پرونده هشتمین جام جهانی فوتبال بسته شد و به این ترتیب تیم ملی فوتسال آرژانتین توانست عنوان قهرمانی این دوره از مسابقات را کسب کند. روسیه در جایگاه دوم قرار گرفت و تیم ملی فوتسال ایران برای اولین بار در تاریخ فوتسال برنز مسابقات را از آن خود کرد. همچنین پرتغال نیز در جایگاه چهارم قرار گرفت. چهار تیمی که رتبه‌های اول تا چهارم را کسب کردند برای اولین بار بود که در جمع ۴ تیم برتر فوتسال قرار می گیرند و نام خود را در جهان بر سر زبان‌ها می‌اندازند.

شاگردان محمد ناظم الشریعه در این دوره از مسابقات هر چند مرحله گروهی ناامید ظاهر شده بودند اما پس از رویارویی با برزیل و شکست این تیم امیدها را زنده کردند و تا جایی پیش رفتند که قهرمانی هم دور از دسترس نبود. در هشتمین دوره مسابقات ۸ نکته کلیدی برای تیم ملی فوتسال ایران به وجود آمد که در زیر به آن اشاره می‌کنیم.

۱- شروعی ناامید کننده

تیم ملی فوتسال ایران در مرحله ورودی با تیم‌ها اسپانیا، مراکش و آذربایجان هم گروه شد. شاگردان ناظم الشریعه در دیدار اول مقابل اسپانیا عملکرد خوبی از خود به نمایش نگذاشتند و با نتیجه ۵ بر یک شکست خورد و در دیدار خود مقابل مراکش و آذربایجان هم عملکردی قابل قبول نداشت. مقابل مراکش ۵ بر ۳ به پیروزی رسید و در برابر آذربایجان با نتیجه سه بر صفر متوقف شد و حتی ایران در آستانه حذف در رقابت‌ها هم قرار گرفت اما با تساوی مقابل آذربایجان به عنوان تیم سوم راهی مرحله یک هشتم نهایی شد.

۲- استارت انتقادها کلید خورد

پس از این شروع ناامید کننده خبرهایی از فدراسیون به گوش رسید که برخی ها به دنبال تعقیب کادر فنی بودند حتی رئیس فدراسیون فوتبال در مصاحبه‌ای هم اعلام کرد که برخی‌ها در فدراسیون پس از شکست مقابل اسپانیا به دنبال برکناری محمد ناظم الشریعه بودند. این ناملایمتی‌ها تنها برای جام جهانی نبود بلکه برای قبل از شروع مسابقات نیز چندان حمایتی از تیم ملی و امکانات مورد نیاز آن صورت نمی‌گرفت.

۳- دست خالی به جام جهانی رفتیم

تیم ملی در حالی راهی جام جهانی کلمبیا شد که در بازی‌های دوستانه ناموفق بود و تنها با حضور در تورنمنت تایلند و برگزاری بازی با ازبکستان به جام جهانی رفت این درحالی بود که حتی ملی پوشان سالن تمرینی مناسب هم در  اختیار نداشتند بازیکنان از توپ‌هایی که در اختیار آنها قرار گفته بود معترض بودند در واقع ما دست خالی راهی جام جهانی شدیم چرا که هیچ توجهی به این رشته و بازیکنان نمی‌شد و در واقع در مظلومیت کامل ملی پوشان آماده حضور در این مسابقات بزرگ شدند.

۴- شگفتی خلق شد و مسئولان پیدا شدند!

تیم ملی ایران در مرحله حذفی به برزیل خورد که پر افتخارترین تیم فوتسال جهان بود و با ۵ قهرمانی مدعی اصلی قهرمانی در این رقابت‌ها هم بود. نکته دیگر این بود که تیم ملی هیچ گاه مقابل برزیل به برتری نرسیده بود و همه اذعان داشتند که باید تلاش کنید با حداقل اختلاف مقابل برزیل شکست بخورید. اما شیرمردان ایرانی دست به کار بزرگی زدند و کمپین‌های فالکائو را شکست دادند و راهی مرحله یک چهارم نهایی شدند این جا بود که مسئولان ناگهان پیدا شدند با مصاحبه‌های مختلف و وعده و وعیدهای گوناگون هرچند دور از شان بازیکنان ، خودنمایی کردند.

۵- شاگردان ناظم الشریعه در اخلاق پیروز شدند

اتفاقات ورزش و کارهایی که بازیکنان در زمین انجام می‌دهند به مراتب بیشتر از نتیجه‌ها در یاد و خاطره هواداران باقی می‌ماند. شاید هیچ وقت فراموش نشود که بازیکنان تیم ملی فوتسال پس از برد شیرین مقابل برزیل به جای شادمانی جشنی خداحافظی برای فالکائو ستاره نامدار برزیل گرفتند و او را روی دستان خود به هوا پرتاب کردند. اتفاقی که سایت فیفا نیز از آن به عنوان رفتاری اخلاقی و جوانمردانه یاد کرد و نام ایران را بر سر زبان‌ها آورد.

۶- وعده وعیدهایی که فقط کار را خراب کرد!

تیم ملی ایران پس از دیدار مقابل پاراگوئه و حضور در جمع ۴ تیم برتر جهان باید رودروی روسیه قرار می‌گرفت بازی های تیم ملی بسیار چشم نواز و فوق العاده بود و حتی خیلی از افرادی پیش از این امیدی به تیم ملی نداشتند هم حضور در دیدار فینال را دور از دسترس نمی‌دانستند. اما در این وسط بی درایتی مسئولان باعث شد که کار خراب شود در حالی که بازیکنان فوتسال هیچ گاه صحبت از پاداش و قراردادهای کم خود نکرده بودند اما مسئولان هم قدر این تیم را ندانستند و با صحبت‌هایی تنها تمرکز بازیکنان را برهم زدند. وقتی حضور در جمع ۴ تیم از برتری یک تیم دیگر در مرحله مقدماتی جام جهانی کمرنگ تر دیده می‌شود اوج بی انصافی است و شاید همین موضوع هم باعث شد که تمرکز بازیکنان بر هم بخورد هرچند که ملی پوشان غیورمرد ایران در دیدار مقابل روسیه هم چیزی کم نگذاشتند و نزدیک بود این حریف را هم شکست بدهند اما با اختلاف یک گل مغلوب شدند و در دیدار رده بندی حاضر شدند.

۷-  تاریخ سازی فوتسالی‌ها تکمیل شد

شاگردانان ناظم الشریعه که از همان ابتدا هدفگذاری خود را حضور در جمع ۴ تیم برتر جام جهانی عنوان کرده بودند حالا به هدفشان رسیده بودند و به دنبال هر نوع شگفتی دیگری بودند این تیم یکدست همدل و دوست داشتنی در دیدار مقابل پرتغال هم عالی ظاهر شد و توانست حریف اروپایی خود را در ضربات پنالتی مغلوب کند و برای اولین بار در تاریخ فوتسال ایران مدال برنز را از آن خود کند. مدالی که شاید در این بی توجهی و این کمبودها رنگ طلا داشته باشد و ارزش آن بسیار بیشتر از این حرفها باشد.

۸- حالا زمان تغییر نگاه‌هاست

تیم ملی فوتسال ایران با کسب عنوان سومی بار دیگر نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت اما آن چیزی که مهمتر است این است که بتوانیم این موفقیت را حفظ کنیم کاری که دشوارتر از کسب آن بود. تا بار دیگر جام جهانی دوباره برگزار می‌شود و باید از هم اکنون فکری به حال تیم ملی بکنیم پولی که بتواند این موفقیت را ادامه دهد با خداحافظی محمد کشاورز باید به فکر جایگزینی مناسب برای افرادی چون او باشیم که دیگر نمی‌توانند در جام جهانی آینده او را همراهی کنند با  سرمایه گذاری تیم‌های پایه و برنامه‌ریزی‌های مدون می‌توان این موفقیت را حفظ کردو حتی باعث ارتقای آن شد چرا که ایران نشان داده پتانسیل بالایی در این رشته دارد.

ارسال شده در عمومی | پاسخ دهید:

آغاز تمرینات تیم ملی فوتبال ساحلی در کویر یزد

به گزارش سایت رسمی فدراسیون، تیم ملی فوتبال ساحلی کشورمان جهت شرکت در مسابقات جام بین قاره ای ۲۰۱۶ اردوهای خود را در چند استان کشور برگزار خواهد کرد.
به همین منظور نخستین اردوی شاگردان میرشمسی در استان یزد در حال پیگیری است و بازیکنان دعوت شده به مرحله نخست، تمرینات بدنسازی را زیر نظر مربیان پشت سر می گذارند. ملی پوشان روز گذشته زیر نظر محمدحسین میرشمسی –سرمربی و علی نادری –مربی تیم ملی به دل کویر رفتند و تمرینات خود را در آنجا برگزار کردند.
گفتنی است تیم ملی فوتبال ساحلی نیمه نخست آبانماه امسال جهت حضور در مسابقات جام بین قاره ای جهان عازم امارات خواهد شد.photo_2016-10-01_23-21-24 photo_2016-10-01_23-21-33 photo_2016-10-01_23-21-36 photo_2016-10-01_23-21-53 photo_2016-10-01_23-21-56
ارسال شده در عمومی | پاسخ دهید:

هیچ چیز به اندازه ورزش نمی‌تواند جامعه را نجات دهد/ پتانسیل بالای اصفهان در ورزش بانوان

به گزارش خبرنگار ایمنا، ندا واشیانی‌پور عضو شورای اسلامی شهر اصفهان صبح امروز در مراسمی از قهرمانان بدمینتون، دوومیدانی و یکی از مربیان فوتبال اصفهان تقدیر کرد.
در این مراسم که در محل شورای شهر اصفهان برگزار شد، شادمهر حیدری، شهرام کرمی، یسری بیگی و یگانه کرمانی از قهرمانان و مربیان رشته بدمینتون، فرزانه فصیحی قهرمان و رکورددار دوی ۶۰ متر ایران و حسام فتاحی مربی تیم فوتبال بزرگسالان سپاهان حضور داشتند.
سخنگوی شورای شهر اصفهان ضمن تشکر و قدردانی از عملکرد این ورزشکاران گفت: سال پر باری در ورزش ایران شاهدیم که سهم عمده این افتخار آفرینی‌ها بر عهده بانوان بوده است. اصفهان در ورزش بانوان پتانسیل بسیاری دارد و در حال بسترسازی برای پیشرفت بیشتر ورزش بانوان هستیم.
وی افزود: اگر بخواهیم جامعه سالم داشته باشیم باید به ورزش کردن عادت کنیم و فضاهای ورزشی را به خصوص برای بانوان در مناطق محروم گسترش دهیم.
واشیانی‌پور با اشاره به عملکرد هیئت‌های ورزشی استان تصریح کرد: عملکرد هیئت‌های ورزشی در زمینه استعدادیابی خیلی خوب بوده است و با دستان خالی قهرمان‌پروری و معجزه می‌کنند که باید حمایت مالی شوند.
عضو شورای شهر اصفهان ضمن تمجید از فعالیت‌های سازمان ورزش شهرداری اصفهان اظهار داشت: هیچ چیز به اندازه ورزش نمی‌تواند جامعه را نجات دهد و فعالیت‌های سازمان ورزش شهرداری اصفهان نیز گویای همین مسئله است.
وی خاطرنشان کرد: برنامه‌های نذر ورزش، جشنواره ورزشی زاینده‌رود و المپیاد ورزشی محلات که با هدف نشان دادن خشکی زاینده‌رود و معرفی ورزش‌های نوظهور با همکاری آموزش و پرورش، هیئت‌های ورزشی و دیگر ارگان‌ها برگزار شد از برنامه های منحصر به فرد این سازمان است.
واشیانی‌پور در پایان این مراسم با اهدای لوح تقدیر از افتخارآفرینی‌های ورزشکاران حاضر در این مراسم تجلیل کرد.

منبع:

http://www.imna.ir/fa/doc/report/247297/%D9%87%DB%8C%DA%86-%DA%86%DB%8C%D8%B2-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%D9%87-%D9%88%D8%B1%D8%B2%D8%B4-%D9%86%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AF-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9%D9%87-%D9%86%D8%AC%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D9%87%D8%AF-%D9%BE%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%B3%DB%8C%D9%84-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D9%86

 

 

 

http://www.esfahanemrooz.ir/fa/news/89374/%D8%AA%D8%AC%D9%84%DB%8C%D9%84-%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D9%88%D8%B1%D8%B2%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%81%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%B1-%D8%A2%D9%81%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C.html

ارسال شده در عمومی | پاسخ دهید:

پهلوان محمدرضا چوپانی آسمانی شد

download

 

هنوز تو شوک این خبریم. دیروز مراسم سوم هم برگزار شد ولی باورمون نشده، نمیشه درموردش گفت “خدا بیامرز”. هیچ زمان منش پهلوونیش، اخلاق و رفتار خاکیش یادم نمیره. یادم نمیره چطور زمان آنتراک های کلاس مربیگری میومد برام چای می ریخت و منو دعوت می کرد تو اتاق خودش. انگار نه انگار که مدیر پایگاه قهرمانی ورزش استان ایشون بود. هیچ وقت از هم صحبتی باهاش خسته نمیشدم. همیشه تا شروع به تعریف می کرد زمان از دستمون در می رفت. یه پهلوون تمام عیار، یه مری باخلاق و یه کارمند با اخلاص. نمیدونم چی بگم، خدا به خانوادش صبر بده…

ارسال شده در عمومی | پاسخ دهید:

مربی؛ ناکام اول المپیک ٢٠١۶ ریو

موضوع اختلاف شاگرد و استاد در ایران، مقوله ای تاریخی است و چه بسیار روایت ها و ضرب المثل ها که برای آن ساخته نشده است. از فوت کوزه گری تا فن آخر؛ همه و همه از بی اعتمادی استاد به شاگرد خبر می دهند و گویی که نمک نشناسی در ذات شاگرد ایرانی نهادینه شده است. شاگردی که احساس می کند سقف آرزوهایش با استاد محدود شده و استادی که خطر پیشی گرفتن شاگرد را همواره در فکر و خیال خود مرور می کند، و ارتباطی که معمولاً با کدورت، توهین و نفرت به پایان می رسد.

اجازه دهید به دو نکته مهم اشاره کنم؛ اول اینکه در عصر مدرنیته، وظیفه تربیت فرد در جامعه به نحو گسترده ای میان افراد و نهادهای اجتماعی مختلف تقسیم شده و به همان میزان سطح انتظارات از این افراد و نهادها کاهش یافته است. بر اساس نظریه تنبلی اجتماعی، دیگر کسی خود را «مسئول تام» نمی داند و هر کس به عنوان معلم یا مربی تلاش می کند صرفاً در چارچوب وظایف و حقوقی که دریافت می کند مسئولیت ناچیز خود را در قبال متربیان انجام دهد. نکته مهم اینجاست که در سایهء بی توجهی به ارزش های تربیتی، جایگاه معلم، مربی و استاد به طور خودکار کاهش یافته و معلم تنها به ابزاری تشبیه می شود که باید دانش آموز یا شاگرد را صرفاً از یک مسیر خاص عبور دهد. شاگردی که عبور کرده و فراموش می کند و معلمی که حقوق می گیرد و فراموش می شود.

برای اینکه متوجه بی مصرفی امر «تربیت» در جامعه شویم، لازم نیست به مطالعه ای عمیق دست بزنیم. کافی است نشانه های آن را در مقیاس ملی و آن هم در همین المپیکی که گذشت مرور کنیم:

⛔️ مربی همراه ورزشکار به رقابت ها اعزام نمی شود؛ چراکه سیستم اعزام کننده می خواهد این پیام را به جامعه القاء کند که اصولاً اعزام مربی تغییری در نتیجه رقابت ورزشکار ایجاد نمی کند.

⛔️ ورزشکار پس از کسب مدال طلا، در مصاحبه ای عنوان می کند مربی نداشته و شخصاً تمرین کرده است. او با این جمله به جامعه پیام می دهد که اساساً مربی موجود بی مصرفی است که نبودش خلائی برای ورزشکار ایجاد نمی کند.

⛔️ ورزشکار پس از کسب مدال مصاحبه می کند و اعلام می کند؛ کادر سابق مربیگری تیم ملی در کسب افتخار او سهیم نبوده اند.

⛔️ مدیران و رسانه های جمعی مرتب از میزان پاداش ورزشکاران خبر می دهند و هیچ کس از پاداش مربیان سخنی به میان نمی آورد.

⛔️ مربیان به عنوان اولین دلیل ناکامی ورزشکاران قربانی می شوند و تغییر مربی معمولاً ساده ترین و بهترین راهکار برای کاهش فشارهای رسانه ای است.

⛔️ مربی خارجی در تیم های ایرانی تشویق شده و مربی ایرانی در تیم های خارجی به مزدور تشبیه می شود.

در عصر نشانه ها، دیگر لازم نیست بی ارج شدن جایگاه مربی را با صدای بلند فریاد بزنیم. برخورداری از یک هوش متوسط برای دریافت این موضوع کافی است که مربی، قربانی سال ها سطحی نگری و بی توجهی به نهاد آموزش در جامعهء ایرانی است. در چنین جامعه ای مبارزه با ورزشکارسالاری تنها در حد شعار باقی مانده و کوچکترین برخوردی با ورزشکار زیاده خواه و متخلف، به تابویی مقدس تبدیل می شود. به هر ترتیب برای جامعه ایرانی تاریخ به درس تبدیل نشده و از این رو مرتب تکرار می شود. این روایت ما در جامعه ای است که استاد بی اعتماد است و شاگرد نمک نشناس.

دکتر رضا شجیع

ارسال شده در عمومی | یک پاسخ