فساد و پلاک قرمز!!

در خاطرات سیدضیاء داستان جالبی است که توضیح‌دهنده مطالب بالا است. وی می‌نویسد: «..‌.. مظفرالدین میرزا شاه شده بود و محمدعلی میرزای ولیعهد، عازم تبریز بود [و ما از تبریز به سوی شیراز در حرکت بودیم. در زنجان به هم رسیدیم.] محمدعلی میرزا ما را شناخت و اکرام تمام کرد. پدرم همچنان در تبریز بود. او برای این که لطفی در حق ملازاده جوان کرده باشد، اسب سفیدش را به من هدیه داد. ما به راه افتادیم و همین که به نزدیک قزوین رسیدیم، نوکر تهرانی زیرکی که همراهمان بود از من اجازه خواست که مقداری رنگ خریداری کند. از او پرسیدم: این رنگ را برای چه می‌خواهی؟ نوکر تهرانی گفت: می‌خواهم دم اسب را که پیشکش ولیعهد والاتبار است، همچنان سرخ رنگ نگاه دارم. زیرا اسبان خاصه شاهی دم سرخ دارند. من بی خبر از همه جا قبول کردم. به تهران آمدیم و از تهران به سوی شیراز به راه افتادیم. در تمام مدت راه، این خدمتکار تهرانی سوار بر اسب سفید پیش از ما به هر منزلی می‌تاخت و خانه‌ای برایمان می‌گرفت که به راحت فرودآییم و استراحت کنیم. چون به آباده رسیدیم، خرابه‌ای دیدیم که آباده نام داشت و در آن جا بود که ناگهان غوغایی برخاست. صاحب خانه‌ای که ما در آن رحل اقامت افکنده بودیم، در روز عزیمت فریادکنان پیش دوید و از من و مادر بزرگم، کرایه محلی را که در آن اقامت کرده و قیمت غذایی را که خورده بودیم، مطالبه کرد. در حالی که ما پیشاپیش کرایه را به همان خدمتکار خوش‌خدمت تهرانی داده بودیم. بعد از پرس و جوی بسیار، حقیقتی بر من مکشوف شد. حقیقت این بود که خدمتکار تهرانی ما از زنجان تا آباده، همه جا و در همه منازل، به اعتبار این که ما وابسته به خاندان سلطنتی هستیم، مال قهوه‌خانه‌ها و قهوه‌چی‌ها را خورده و راه را دنبال کرده بود. دلیل این وابستگی را هم، اسب سفید دم قرمز شاهی ذکر کرده بود. شب‌هنگام که تنها ماندم، اندیشیدم و به خود گفتم: ببین ما‌ در چه خراب آبادی هستیم که دم قرمز رنگ اسب شاه می‌تواند اسباب چپاول ملتی باشد و به خود گفتم: سید ضیا! اگر ‌روزی دستت رسید، کاری بکن که بابت دم رنگین یک اسب، خون رنگین ملتی را نمکند.»
حکایت امروز ما نیز همین است. ‌اختلاس‌هایی که از قدرت پلاک قرمز دم اسب به دست آورده‌اند، به هزاران میلیارد می‌رسد. در کشور ما انتصاب به حاکمیت، خود منبع کسب مال از راه تضییع حقوق مردم است. در فقدان قانون و یا فقدان نظارت جدی بر اجرای آن، ارتباط با منابع و مصادر قدرت، ابزار چپاول می‌شود. این روزها قوه قضاییه ایران، دست به کار محاکمه کسانی است که نظارت بر اجرای قانون را بر عهده داشتند، اما از مناصب خود در جهت سلب امنیت اقتصادی مردم و کسب ثروت برای خود بهره بردند. یکی از آنان، وقیحانه گفته است که «دوستانش حاضرند کل منطقه لواسان را به نام او کنند.» این دوستان، همان پیشخدمت سیدضیاء هستند که از حق مردم می دزدند و به کیسه صاحب منصبان می ریزند.

تاریخ نشان داده است که قدرت بدون نظارت، منجر به فساد خواهد شد. باید ساختار را اصلاح کرد تا هم اسباب امنیت مردم فراهم شود و هم، « پلاک قرمز دم اسب دولتیان» احساس قدرت ناشی از «وصل به قدرت» ایجاد نکند و مقامات حکومتی و وابستگان خرد و کلان‌شان، از فرصت «عدم پاسخ‌گویی» و «نظارت‌ناپذیری» برخوردار نشوند.

پ ن: نویسنده متن مشخص نیست.

منتشرشده در عمومی | دیدگاه‌تان را بنویسید:

تورم

اگر می‌خواهید یک ملتی را نابود کنید، کم هزینه‌ترین، راحت ترین و پنهان‌ترین ابزار “‎تورم” است.
یک تورم بلندمدت آرام آرام تمام بنیان‌های اخلاقی و اجتماعی یک ملت را نابود می‌کند.

جان مینیارد کینز،
اقتصادان شهیر انگلیسی

If you want to destroy a nation, the cheapest, most convenient, and most hidden tool is “inflation.”
A long-term inflation is slowly destroying all the moral and social foundations of a nation.

John Minard Keynes: Famous British economists

منتشرشده در عمومی | دیدگاه‌تان را بنویسید:

فساد و پلاک قرمز!

منتشرشده در عمومی, فوتبال | دیدگاه‌تان را بنویسید:

دیوار سیمانی!!!

خبرورزشی/ آرتین زهرابی؛ 

پیکان – پرسپولیس، ورزشگاه شهر قدس؛ سرمربی تیم ملی ایران تماشاگر ویژه این بازی بود اما پشت سر آقای اسکوچیچ دیواری سیمانی و به شدت بی سلیقه‌ای دیده می‌شود که روایت واضح از حقایق فوتبال ایران است.
این وضعیت ناراحت‌کننده فوتبال ما به لحاظ امکانات سخت افزاری است؛ لیگ در چنین ورزشگاه‌هایی برگزار می‌شود اما بعضی‌ها فکر می‌کنند قهرمانی در جام جهانی حق مسلم ایران است!
قطر با کمپ اسپایر، همه تیم‌های بزرگ دنیا را جذب می‌کند اما ما با این ورزشگاه‌های محقر، حتی نمی‌توانیم از سرمربی تیم ملی به درستی پذیرایی کنیم.
۸ سال آزگار کی‌روش در چنین شرایطی مربیگری کرد؛ تازه تعدادی بسیار زیادی از منتقدان فوتبال ما، این مربی را که از منچستر و رئال‌مادرید به ایران آمده بود به نگاه بالا به پایین متهم می‌کردند. راستش را بخواهید هرگز نفهمیدیم منظور آنها چه بود و نگاه بالا به پایین درباره کی‌روش چه معنایی دارد؟
فرض کنید امروز زیدان به امارات، قطر یا عمان برود؛ در این صورت اگر کاستی‌های فوتبال را در حوزه خلیج فارس ببیند و انتقاد کند یعنی نگاهش بالا به پایین است؟
از اسم‌های بزرگ فاکتور بگیریم و برسیم به مربی بساز و آرامی مثل اسکوچیچ که معمولا به درخواست‌های فدراسیون فوتبال «نه» نمی‌گوید. این دیوار سیمانی زشت پشت سر او که در عین بی‌سلیقگی چیده شده، حکایت مفصل فوتبال ایران است. اصلا از همین دیوارها باید به نتایج مهمی رسید. واقعا شانس آوردیم که باشکوه‌تر طلوع نکردیم و در چنین ورزشگاهی میزبان مورینیو، زیدان یا کلینزمن نبودیم؛ در غیر این صورت معلوم نبود از آن نگاه بالا به پایینی که به کی‌روش نسبت داده می‌شد چه چیزی باقی می‌ماند!

t.me/dr_saeidrostami

منتشرشده در عمومی | دیدگاه‌تان را بنویسید:

تقوا و تخصص از دید شهید چمران

منتشرشده در عمومی | دیدگاه‌تان را بنویسید:

محبت بنده در دل سایرین

إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا سوره مریم، آیه ۱۹٫

همانا کسانى که ایمان آورده و کارهاى شایسته انجام داده‌اند به زودى خداى رحمان براى آنان محبّتى (در دلها) قرار مى‌دهد.

دیروز با دوستی صحبت می کردم. این آیه رو برام خوند و گفت اگه هدف برای خدا باشه قطعا لطف خدا هم باعث میشه محبت در دل سایرین قرار بگیرد و مسیر هموار بشه
امیدوارم در مسیر پیش رو خدا کمک کنه و بتونیم از پس این فضای نابرابر بربیایم.

ضمنا همزمان با آخرین روز بهار ۱۳۹۹ که متاسفانه کشور با مشکلات بی شماری اعم از کرونا، شرایط بد اقتصادی و تخلفات احتماعی در همه سطوح دست و پنجه نرم میکنه تصمیم گرفتم اقدامات جدیدی رو هدف گذاری کنم.
افوض امری الی الله…

منتشرشده در عمومی | دیدگاه‌تان را بنویسید:

شهادت امام جعفر صادق (ع)

منتشرشده در عمومی | دیدگاه‌تان را بنویسید:

او یک نفر نیست!

منتشرشده در عمومی | دیدگاه‌تان را بنویسید:

انتظار فرج از نیمه خرداد کشیم

منتشرشده در عمومی | دیدگاه‌تان را بنویسید:

روز گار کسادی آکادمی‌ها و مدارس ورزشی

هرساله در خرداد بازار ثبت نام آکادمی‌ها و کلاس‌های ورزشی داغ می‌شد، اما دامنه‌دار شدن شیوع کرونا و تعطیلی‌های ادامه دار آن موجب شده تا خرداد امسال شرایط متفاوت‌تری پیدا کند و معلوم نیست دوره‌های آموزشی رشته‌های پرطرفدار تابستانی مجوزی برای فعالیت دریافت کنند.پس از تعطیلی مطلق فعالیت‌های ورزشی که حدود دو ماهی به طول انجامید، طی یک ماه گذشته تاکنون با نظر ستاد مقابله با بیماری کرونا، فعالیت در رشته‌های ورزشی کم‌خطر به پرخطر به مرور آغاز شد؛ تا جایی که بر اساس اطلاعیه شماره ۱۵، اینک هیچ محدودیتی در بازگشایی اماکن و سالن‌های ورزشی در تمام رشته‌های ورزشی در مناطق سفید وجود ندارد؛ با این حال رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی ‌پایتخت اعلام کرد ورزش‌هایی مانند بسکتبال و شنا که به صورت تجمعی در محیط بسته انجام می‌شوند، اجازه فعالیت ندارند؛ همچنین تعدادی از ورزش‌هایی مانند کشتی و جودو که به صورت رو در رو و دو نفره است نیز فعلا برگزار نمی‌شود.این در شرایطی است که در مناطق قرمز و زرد محدودیت‌های شدیدتری پابرجاست که این موضوع شامل حال اصفهان در جایگاه استانی که رتبه مبتلایان و فوتی‌های کرونا در آن از میانگین کشوری بالاتر است، نیز می‌شود.

شنا تعطیل، ژیمناستیک در انتظار

در سال‌های گذشته از نیمه‌های خرداد با تعطیلی مهدهای کودک و مدارس، ثبت‌نام در کلاس‌های ورزشی یکی از اولویت‌های مهم خانواده‌ها برای پرکردن اوقات فراغت کودکانشان محسوب شده و در این میان ژیمناستیک، شنا و فوتبال پرمخاطب‌ترین رشته‌های تابستانی به شمار می‌آمد.درباره شنا که قوانین سخت‌گیرانه تر ضد کرونایی به نسبت سایر رشته‌ها دارد، فعلا ممنوعیت سراسری تعطیلی استخرهای ورزشی در جریان است و بعید است حتی در صورت بازگشایی استخرها برای فصل گرما، خانواده‌ها تمایل چندانی برای ثبت نام فرزندانشان در این رشته ورزشی، که جنبه تفریحی آن پررنگ تر است، داشته باشند.فعالیت رشته ژیمناستیک در شهرهای با وضعیت سفید کرونا مجاز اعلام شده اما در استان اصفهان کماکان مجوزی در این خصوص صادر نشده است.خانه ژیمناستیک اصفهان که پس از کش و قوسی چندین ماهه سرانجام به برنده مزایده واگذار شد، در اطلاعیه‌ای در کانال تلگرامی‌خود اعلام کرده که به زودی با مدیریت جدید و با استفاده از کادری مجرب و متخصص و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اقدام به برگزاری کلاس‌های ژیمناستیک (در شاخه‌های مختلف ) می‌کند.با این وجود علی نکویی، دبیر هیئت ژیمناستیک استان اصفهان، تاکید دارد که هنوز ابلاغیه‌ای از سوی اداره ورزش و جوانان برای بازگشایی کلاس‌های ژیمناستیک صادر نشده است.آن طوری که نکویی می‌گوید، باشگاه‌های خصوصی با ارائه تعهد مبنی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، برای فصل تابستان اقدام به جذب فراگیر خواهند کرد؛ اما اداره‌کل ورزش و جوانان برای سالن‌های زیرمجموعه هیئت‌های ژیمناستیک، هنوز تصمیم‌گیری نکرده است.

فعالیت آکادمی‌ها زیر سایه لیگ برتر

طی دو دهه اخیر تابستان به عنوان فصل طلایی آکادمی‌ها و مدارس فوتبال مطرح بوده و بیشترین جذب فراگیر در این فصل انجام می‌شود؛ اما برای تابستان پیش رو، کلاس‌های آموزشی فوتبال شرایط مبهمی دارند.با نظر سازمان لیگ فدراسیون فوتبال، از روز شنبه هفته جاری، مجوز شروع تمرینات تیم‌های لیگ برتری داده شده اما مثبت اعلام شدن تست کرونای بازیکنان چند تیم و تاکید چند باشگاه مبنی بر کنار کشیدن از لیگ، باعث شده تا از سرگیری ۹ هفته باقی‌مانده لیگ نوزدهم، در ‌هاله ای از ابهام قرار گیرد.اگر با وجود مخالفت‌های ابرازشده، برگزاری هفته‌های پایانی لیگ به تایید نهادهای بالادستی برسد، احتمال صدور مجوز برای آکادمی‌ها و مدارس فوتبال نیز وجود دارد؛ اما اگر لیگ فوتبالیست‌های بزرگ‌سال به هر دلیل تعطیل شود، برگزاری دوره‌های فوتبالی بازیکنان کم‌سن‌وسال هیچ منطقی ندارد.محمدعلی بصیریان، مدیر تیم‌های پایه باشگاه سپاهان، معتقد است بحث اولیه در ورزش، توجه به سلامتی است و به طور حتم فدراسیون پزشکی ورزشی و فدراسیون فوتبال در برنامه‌ریزی‌های خود این موضوع را مدنظر دارند.آن طوری که بصیریان تاکید دارد، برنامه مدون آکادمی‌سپاهان آماده شده، اما اجرای آن منوط به صدور مجوز فعالیت است.به گفته او، تیم‌های پایه سپاهان برنامه‌ای برای شرکت در مسابقاتی که نیمه تمام مانده، ندارند؛ زیرا فعالیت در بخش پایه به صورت آکادمی‌و پرورشی است و بازیکنی که سه چهار ماه فعالیتی نداشته است، اگر به یکباره وارد مسابقات شود، دچار مشکلات عدیده ای خواهد شد.بصیریان معتقد است در شرایط فعلی که مدارس و موسسات آموزشی تعطیل است، ارتباطات اجتماعی بسیار کاهش یافته و این نگرانی وجود دارد که با عادی‌شدن اوضاع و برگزاری دوره‌های آموزشی، ویروس کرونا شدت گرفته و قابل کنترل نباشد.با توجه به وضعیت نامعلوم رشته‌های پرطرفدار تابستانی، برخی رشته‌ها مانند تنیس، تنیس روی میز و بدمینتون فعالیتشان را از سر گرفته اند و پیش بینی تغییر ذائقه خانواده‌ها به سمت این رشته‌ها دور از ذهن نیست.

www.isfahanziba.ir/node/109340

منتشرشده در عمومی | دیدگاه‌تان را بنویسید: