نابغه‌ای برای اینستاگرام

«آرات» نابغه‌ای محصول اینستاگرام است. پسربچه پنج ساله مازندرانی که به گفته پدرش از شش ماهگی پشتک‌وبارو می‌زده و آنقدر در حرکات آکروبات مهارت دارد که هر ببینده‌ای را جذب کند. آرات حالا در آن سوی مرزها به لطف پدری که پسرش به ابزاری برای درآمدزایی تبدیل شده، قرار است فوتبالیست بزرگی شود که مارادونا و مسی جلوی او کم بیاورند.زمانی که آرات از ایران خارج شد، پدرش به لطف جوگیری‌هایی که خاص شبکه‌های اجتماعی است، مدعی مهاجرت نابغه‌ای شـــد کـه ایـرانی‌هـــا قدرش را نـدانـستـنــد و خارجی‌ها او را روی دست بردند.آرات این روزها در زمین فوتبال مشغول هنرنمایی بوده و اینستاگرام به محلی برای نمایش توانمندی‌های این بازیکن تبدیل شده و البته طرفداران خاص خود را هم دارد؛ طرفدارانی که همین حالا او را ستاره آینده بارسلونا و رئال‌مادرید می‌دانند و با هر کسی فرضیه نابغه فرازمینی بودن او را زیر سوال ببرد، برخورد می‌کنند.همچنان که علی کریمی، ملی‌پوش سابق فوتبال، راه‌وروش فعلی آرات و پدرش را اشتباه دانست و توصیه‌هایی برای حرفه‌ای شدن کرد، اما این توصیه‌ها به مذاق هواداران تیفوسی این کودک نابغه خوش نیامد و در پیج اینستاگرام، کریمی‌را به باد فحش و استهزا کشیدند. در اینکه آرات کودک با استعدادی است، حرفی وجود ندارد اما با استعداد بودن در کودکی و انجام حرکات نمایشی که سایر کودکان در آن مهارتی ندارند، ملاکی برای ستاره شدن در بزرگ‌سالی نیست.پدر آرات و برخی رسانه‌ها مدعی شده‌اند که باشگاه‌های بزرگ به دنبال جذب او هستند، اما بر اساس قوانین یوفا، امضای اولین قرارداد حرفه‌ای قبل از ۱۶ سالگی امکان‌پذیر نیست و برای بازیکنان غیراروپایی، این اتفاق در سن ۱۸ سالگی رخ می‌دهد.

ممنوعیت ورزش‌حرفه‌ای برای زیر ۱۲ سال

بر اساس یافته‌های جدید علمی، ورزش حرفه‌ای برای سنین زیر ۱۲ سال ممنوع است، اما در رشته‌های مختلف مکانیسم پرداختن کودکان به ورزش در سن کمتر متفاوت است.محمدعلی بصیریان، مدیرآکادمی سپاهان معتقد است اگر می‌خواهید ساختمانی بنا کنید، باید فونداسیون آن را آماده کنید، هر چه پایه محکم‌تر باشد، ساختمانی هم که روی آن استوار می‌شود، محکم‌تر است.به گفته او، در فوتبال، آموزش از رده سنی نونهالان آغاز می‌شود تا فراگیر برای تربیت به عنوان یک فوتبالیست حرفه‌ای آماده شود. آنطور که بصیریان می‌گوید، در کشورهای اروپایی رده صفر سال نیز مدنظر است که از رده صفر تا ۶ سال، ۶ تا ۸ سال، ۸ تا ۱۳ سال و ۱۳ به بالا را در بر می‌گیرد. برنامه آموزش هر کدام از رده‌های سنی متفاوت است. بصیریان درباره برنامه‌ریزی در رده صفر تا ۶ سال، تاکید دارد که منظور از آموزش، یاد دادن حرکت یا تکنیک نیست، زیرا هر کدام از رده‌های سنی آموزش خاص خود را دارند. در برنامه تدوین شده در ۶ تا ۸ سال، فراگیران فوتبال بازی می‌کنند تا با مفاهیم آشنا شود، از رده ۹ سال به بالا تکنیک‌ها آموزش داده می‌شود، در رده ۹ سال مفاهیمی‌مدنظر است که در رده ۱۰یا ۱۱ سال دیر است. او با بیان اینکه اگر این فرایند به صورت پیوسته باشد، آموزش بهینه می‌شود، تاکید دارد در این رده‌ها کودکان را نباید وارد آموزش مسائل بدنی کرد، زیرا در این رده‌ها بازی فان اولویت است و لذت بردن از فوتبال آموزش داده می‌شود.به نظر محمد یاوری، مربی اصفهانی تیم ملی زیر ۱۴ سال،  اجبار نکردن به آموزش در رده پایه اهمیت زیادی دارد وتوصیه شده کودکان تا سن ۱۴ سال می‌توانند ۴ رشته ورزشی را دنبال کنند و از این سن به بعد بهتر است یک رشته را با اختیار خود برگزینند.آنـطــور کـه یـاوری مـی‌گـویــد، در تقسیم‌بندی آموزشی، تاکید شده که در رده زیر ۱۰ سال، کودکان باید بازی کرده و در حین بازی، زندگی جمعی، کنار هم بودن، شاد بودن و دور شدن جزئی از خانواده را یاد می‌گیرند. در رده ۱۰ تا ۱۲، لمس توپ و الفبای تکنیکال اهمیت دارد و بحث آمادگی جسمانی مدنظر نیست، اما تمرینات چابکی را انجام می‌دهند. در ۱۲ سال که سن طلایی فراگــــیـــری محسوب مــــی‌شــــود، تــلاش می‌شــــود تـکـنـیـک را غـنـی‌تـر کـنیم، در رده ۱۳ و ۱۴ دوره تبدیل تکنیک به مهارت است، بازیکن در شرایط بازی مهارت‌ها را یاد می‌گیرد. به کودک زیر ۱۰ سال نمی‌توان وظیفه تیمی‌داد، اما در این رده سنی بحث هماهنگی و عضله، سرعت و چالاکی اهمیت دارد.به استناد نظر این دو کارشناس، الزام کودکان به یادگیری فوتبال و هر گونه اجبار در این خصوص، کار نادرستی است که پیامدهای منفی آن در آینده نمایان خواهد شد، یعنی مشابه آنچه امروز برای آرات حسینی در جریان است و این کودک با استعداد درگیر چالش جذب مخاطب و درآمدزایی از اینستاگرام شده است.

http://www.isfahanziba.ir/content/%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%BA%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85

این نوشته در عمومی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 دیدگاه دربارهٔ «نابغه‌ای برای اینستاگرام»

  1. حجازی می‌گوید:

    چقدر زیبا و به جا بود استاد
    ما عادت داریم عده ای رو در ایسنتاگرام بزرگ کنیم

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.