روی موج فوتبال!

.
معمولاً کمتر سیاستمداری است که پس از ورود به فوتبال، از این عرصه جان سالم به در ببرد؛ به دنبال ورود #وزیر_جوان به عرصه کری خوانی فوتبال به دنبال نمونه هایی از ورود سیاستمداران به عرصه فوتبال بودم که با تجربه جالبی برخورد کردم. تجربه حضور تونی بلر در یک برنامه فوتبالی، امروزه به یکی از سرفصل های جذاب برای تدریس «گفتمان حوزه عمومی» در دانشگاه های مطرح جهان بویژه دانشکده های علوم سیاسی تبدیل شده است؛ آنچه می خوانید گزارش این تجربه است که برای اولین بار در این صفحه منتشر می شود:

۱️⃣ وضعیت تونی بلر طی ده سال نخست وزیری طوری شده بود که در نوامبر ۲۰۰۵ بیش از هر زمان دیگری در دوره ده ساله نخست وزیری، احتمال استعفایش احساس می‌شد. در این لحظات دشوار و حساس، برای بازسازی محبوبیتش به روابط عمومی تهاجمی متوسل شد. اما نه با حضور در مقابل انبوه خبرنگاران و یا با حضور در پارلمان. او این‌بار فقط در یک رسانه‌‌ و آن هم برنامه هفتگی فوتبال فوکوس بی‌بی‌سی شرکت کرد.

۲️⃣ او در نقش یک مربی فوتبال با لباس غیررسمی و پیراهنی که تا آخرین دکمه یقه‌اش را بسته بود در برنامه ظاهر شد. حتی لباس چروکش هم مناسب نبود. گویی که لباسش را صبح خریده و بدون اتو آن را به تن کرده است. در این محیط، بلر فرصت یافت تصویری واقعی از طرفدار جدی فوتبال بودن، مثل من و شما را از خود ارائه کند. او از فرصت تمثیل و قیاس فوتبال و خونی که در رگ‌های جامعه تزریق می‌کند، نهایت استفاده را برد و در صدد برآمد در پرتوی فوتبال، اقدامات سیاسی اش را توجیه کند. از نمایش قدرت مقاومت خود در برابر گرما و ایفای نقش تحت فشار گرفته تا استناد به اخلاق و قابلیت اعتماد در کار.

۳️⃣ وقتی مجری از بلر خواست ترکیب ۱۱ نفره بازیکنان دلخواه خود را در قالب یک تیم معرفی کند، وی به جای اعلام فهرستی از بازیکنان مشهور فوتبال، اسامی ۱۱ فوتبالیست نه چندان سرشناس از اکثریت باشگاه ها را اعلام کرد که بینندگان با بسیاری از آنان آشنا نبودند؛ ولی هریک از آن‌ها در پستی که بازی می‌کردند بازیکن خوب و موثری برای تیم بودند. نکته جالب این بود که اکثریت فوتبالیست‌های مورد اشاره او افرادی توانمند، الگو و پرتلاش بودند و در فهرست ۱۱ نفره او چهره حاشیه ای دیده نمی شد.

⛔️ وزیر جوان و مشاورانش، قدرت فوتبال در نفوذ به لایه های زیرین جامعه را به درستی تشخیص داده اند، نکته ای که باید دقت کنند این است که ورود به گفتمان فوتبال و سوار شدن بر موج آن ساده است، ولی پیاده شدن از این موج، آنچنان که تصور می کنند ساده نیست؛ این موج ممکن است آنها را به جایی ببرد که «نباید».

به قلم دکتر رضا شجیع

این نوشته در عمومی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.